A kzetciklus

rdekes mdon a Fld felsznt mlybl - vagy a kreg als, illetve kpeny fels rszbl szrmaz magms, vagy tengeri-ceni ledkes kzetek bortjk. Ennek ellenre a Fld mrete, trfogata, s felszni domborzatnak f paramterei a fldtrtneti kortl kezdden kevss mdosultak. Az lland vltozsok melletti viszonylagos llandsgot a kzetek krforgsa biztostja. A krforgs fenntartsban a legfontosabb felszni folyamat a mlls s lepusztuls.
A litoszfra legfels znjba, a Fld felsznre kerlt brmilyen eredet - magms, ledkes, metamorf - kzet a kt rintkez s rszben tfed v, a hidroszfra s az atmoszfra hatsa al kerl. A hats a kzetben fizikai s kmiai talakulsi folyamatokat indt el, ezeket mllsnak nevezzk. A mllott kzetfelsznekre fokozottan hatnak az atmoszfra s a hidroszfra anyagai, s azok mozgsa, gy a mlls ltal fellazult anyagok a felsznen trendezdnek, egyes helyekrl elszllitdnak, ms helyeken felhalmozdnak.

A felhalmozd laza ledkek eltemetdnek, s a vztl, levegtl elzrt krnyezetben kzettvls - diagenezis - kezddik. Tovbbi eltemetds, vagy/valamint szerkezeti mozgsokbl bred feszltsgek hatsra bekvetkezhet a kzetek deformcija, egyes esetekben kiemelkeds sorn felsznre jutsa. A kzetek ms rsze a egyre mlyebbre kerlve olyan nyoms/hmrsklet tartomnyba kerl, ahol mlyrehat svnytani talakulsok kezddnek benne (metamorfzis). Ha a nyoms/hmrsklet elri a kzet sszettelnek megfelel olvadspont tartomnyt, kzetolvadk keletkezik, amely akr a mlyben maradva szilrdul meg (migmatit), vagy jra a felsznre kerl (magma).
A kzetciklus fldtrtnetileg jl rtelmezhet nagy peridusa az orogn - hegysgkpzdsi idszak, amely tbb tz milli vre kiterjed vltozsi folyamat.
A mlls
A mlls sorn az eredeti kzetbl (szlkzetbl) un. regolit keletkezik, mllsi termk. Anyaga rszben az eredeti kzet felaprzdott trmelke, rszben a felaprzdott trmelk s a vz, oxign kztti kmiai reakcik sorn keletkez j svnyok, rszben a reakciknak ellenll, nem oldd, helybenmarad svnyi s kzet-sszetevk.
A mlls nyomn keletkezett un. mllsi kreg maradhat helyben is, de legtbbszr olyan viszonyok kz kerl, amelyben a fellazult kzetanyag egsze, vagy egy rsze oldott formban, illetve szuszpendlt szilrd trmelkes szemcsk formjban elszllitdik. Ez az erzi folyamata. A helyben maradt mllsi kreg (eluvium) mozgsa sorn keletkez tmozgatott anyag (deluvium) valamilyen kzegben szllitdhat, majd ujra lerakdik (alluvium).
Atmoszfera illetve vz hatsa nlkl a mlls sebessge alacsony. Egy lgkr nlkli Hold felszne akr tbbszz milli v trtnseit (vulkanizmus, meteorit krterek, becsapdsok stb) megrzi, br - ppen a lgkr hinya miatt - felsznn a hmrsklet ingadozsok sokkal nagyobbak, mint a.Fld felsznn.
A Hold Tycho krtere
Hasonl fldtrtneti esemnyek nyomait a Fldn a lepusztuls s az erzi hatsa rvid idn bell eltnteti - az albbi brn egy 40 milli vvel ezeltti, eocn idszaki nagy meteorit becsapds okozta meteorit krter helye lthat - ma itt az USA fvrosa, Washington D.C. elvrosai tallhatk.


A mlls, aprzds egy rsze fizikai folyamat, az anyag kmiai sszettelnek lnyeges megvltozsa nlkl:
- aprzds kzetelegyrszek, mikrorepedsek mentn: un murva keletkezik;
- felleveleseds (vllaposods) - a felsznre kerlt kzet tgulsi vlasza a nyomscskkensre;
- hmrskletvltozs - ritmikus tguls - sszehzds ismtldsvel..
A mlls msrszt kmiai folyamat. A mlyben keletkezett kzetek a felsznkzeli krnyezetben instabill vlva az atmoszfra gzai, a szerves anyagok bomlsbl kpzd agresszv szerves savak (pl humuszsav) illetve a vz s oldott startalma hatsra alakulnak t:
- oxidci
FeS2 + nO2 + mH2O > FeSO4 > Fe2O3.nH2O
(vaskalap kpzds)
- hidrolizis
klifldpt KAlSi3O8 > szericit Al4(OH)8(Si4O10)
- oldds
CaCO3 + H2O + CO2 > Ca2+ + 2(HCO3)-
(karsztosods)
- karbontosods
klifldpt KAlSi3O8 + 2H2O + CO2 = kaolinit H4Al2Si2O9 + K2CO3 + 4SiO2
A Fe2+ gyengn savas vizekben jl olddik. Ha a vz jl cirkull, a vas eltvozik. Semleges, gyengn lgos kzegben a Fe2+ feloxidldik. s barna hidroxidknt kivlik.
A Si olddik 4-9 pH tartomnyban, s (SiO4)4- ionok illetve kolloidlis kovasav formjban szllitdik, majd kivlik - viszonylag immobilis elem.
Az aluminium a semleges pH tartomnyban gyakorlatilag oldhatatlan, helyben marad. Mrskelt gvn semleges, gyengn savas vizek hatsra a szilikt kzetekbl agyagsvnyok keletkeznek (sziallitos mlls). Ha a vz cirkulci jelents, akkor csak Al marad az agyagsvnyokban s kaolinit keletkezik. Kisebb cirkulci esetn, illetve jelents Mg,Fe utnptls esetn a Fe, Ca, Mg is bepl, s montmorillonit (bentonit) keletkezik.
Lgos krnyezetben az Al sokkal kevsb olddik, mint a Si. A Si eltvozik, s az Al hidroxidok formjban kivlik (allitos mlls, laterit s bauxit kpzds):
kaolinit H4Al2Si2O9 + 2H2O = gibbsit 2Al(OH)3 + 2SiO2 + H2
A mlls sebessgben, kiterjedsben s intenzitsnak alakulsban a kzetek szerkezete, a topogrfia, a vz, az ghajlat, az lettelen s l krnyezet szerepe dnt szerepet jtszik.
A kzetek szerkezete s kmiai sszettele
A magms s ledkes kzetek egyarnt a felszni viszonyoktl jelentsen klnbz krlmnyek kztt keletkeztek, alakultak t, s kerltek (szerkezetalakulsi folyamatok sorn) a felsznre. Ezrt a felszni krlmnyek nyoms/hmrsklet viszonyai mellett a kzetek sszettele instabill, reakcikpess vlik. Ahhoz, hogy reakci vgbemehessen. illetve a reakcisebessg megfelelen nagy legyen, egy sor tovbbi kls krlmny egybeesse is szksges. Az egyik legfontosabb tnyez az eredeti kzet porozitsa. A porozits egy rsze szrmazhat az eredeti szemcseszerkezetbl (pl homokkvek, konglomertumok), a kzetek kmiai mllsbl (olddsbl, pl. karsztosods), illetve szerkezetbl (pl elvlsok, trsek).
A kzetek szilrdsgi szempontbl legtbbszr nem homognek, gyengesgi felletek - un elvlsok, kzetrsek - bontjk meg.
Kzetrsek keletkezhetnek:
ledkkpzds rtegfelletek
magms kzetek kihlsi felletek, zsugorods
metamorf kzetek palssg
kialakulsval.
Lemezes elvls grnitban, Yosemite National Park, California, USA

A kihlsi frontra merleges oszlopos elvls bazaltban
A kzetrsek exponencilis mrtkben nvelik meg a vz s leveg hatsnak kitett szabad felletet a kzetekben.

A mlls leggyorsabban a kialakult feldaraboldott kzetfelszinek lein s sarkain halad elre, s egyre fokozdik a feldarabolds.


Grnit mllsa sorn jrszt murvsods trtnik, akzet nll szemcskk esik szt. Mrskelt klmn agyagsvnyok keletkeznek, a Na, K, Ca j rsze eltvozik, a kvarc feldsul. Nedves trpusi klmn a magnetit tartalom hematitt alakulhat.
Bazalt, gabbro eredeti sszettelben plagioklsz, piroxn magnetit szerepel. A plagioklsz s piroxn vzfelvtellel agyagsvnyokk, s vzben oldott ionokk (Ca, Mg) alakul.
Mszk s dolomit mllsa nedves klmn oldds tjn trtnik (karsztosods). Limonit, kvarc, agyagsvny dsulhat az oldsi maradkban.
A topogrfia hatsa
Kiemelkedett terletek jobban ki vannak tve szl s csapadk hatsnak, illetve nagyobb az un. relief-energijuk (a kiemelkedett helyzetbl add gravitcis energia) mint a sk terleteknek. Kiemelkedett terletekrl nagyobb mrtk a mllsi termkek elszlltdsa, s gy j friss felletek vlnak szabadd a mlls szmra. Ha a mllstermkek helyben maradnak, a mlls elrheti a 100-200 m mlysget is.
A mlls intenzitsa ms s ms a klnbz irnyba nz lejtkn (napsugrzs intenzitsa, illetve prolgs mrtke klnbz).
A vz szerepe
A vzzel szembeni viselkedsk szempontjbl a kzetek hromfle alapvet mdon viselkednek:
- viztereszt, trol kzetek - jelents szabad, kzleked prustrrel rendelkeznek - pl. homokok, homokkvek
- vzzr kzetek - a vz szempontjbl termszetes nyomss hmrsklet viszonyok kztt t nem eresztek - pl. agyagok
- oldd kzetek - a vz s atmoszfrikus gzok hatsra olddsos mlls trtnik - pl. karbont kzetek, skzetek.
A vz gy az atmoszfrban, mint a hidroszfrban s a litoszfrban jelnets szerepet kap. A felszni viszonyok kztt a kzetek kmiai mllsban kap dnt szerepet. A vz j oldhatsnak oka a vzmolekula polris jellege. Asszimmetrija miatt kiegyenltett elektromos tltse ellenre egyik fele kiss pozitv, msik fele kiss negatv jelleg, s ezrt a nagy ionpotencil elemek esetben ezeket szilrd llapotbl knnyen ionos - oldott llapotba viszi. A mellkelt brn a vz molekula, illetve anak a NaCl esetben jtszott old hatsa lthat. A vz annyira agresszv oldszer, hogy termszetes llapotban tiszta formban alig ismeretes (csak mestersgesen ellltott desztilllt vzknt).
A csapadkvz semleges-gyengn savas anyag, oldott oxign s szndioxid tartalommal, sprkat, baktriumokat, magvakat hordozhat,a lgkrbe kerlt port tovbbthatja. A vz old hatsa igen jelents a nedves trpusi s mrskelt vi mllsi folyamatokban.A beszivrgs sorn a csapadkvz a fels rtegeken thaladva ionokban egyre dsul, kmhatsa megvltozik.
A vz ugyancsak fontos szerepet jtszik a kzetek aprzdsban, a mrskelt s hideg klimavben. A vz-jg talakuls mintegy 10 %-os trfogat nvekedssel jr. Az ismtld fagys-olvadsi folyamatnak igen jelents kzetlazt hatsa van. A hideg gvn teljesen fagyott altalaj (permafrost) felett a napi rvid felmelegedsek znjban jelentkezik jelents kzetaprzds.
Az albbi lgifelvtel Alaszkban kszlt egy permafrost terletrl.

ghajlati vek s hatsuk
A Fld tengelynek az ekliptika skjhoz viszonytott dlsszge, a Fldplya ellipszis alakja, illetve a klnbz mrtk felmelegeds miatt kialakult szlrendszerek a Fldn regionlis ghajlati ves elrendezst hoznak ltre. A kvetkez trkpen lthatod az ghajlati vek eloszlst a Fldn.

ghajlati vek nemcsak a fenti nagy regionlis hatsok kvetkeztben, hanem loklis - topogrfia, szljrs, stb - kvetkeztben is kialakulhatnak, pl. magashegysgek krnyezetben.
Az albbi kt bra a vilg s Magyarorszg nhny szlelt idjrsi szlssgt mutatja be:
Az ghajlati vek f tipusai:
Tropikus - nedves v - a tritk kztti, a passzt szlrendszerek szempontjbl leszll lgramls zna, igen jelents (2000 mm feletti) csapadk. A mlls a legintenzvebb. A trpusi eserd ve. Igen nagy a biolgiai s kmiai aktivits (minden 10 C hmrsklet nvekeds megduplzza a reakcisebssget) . Nincs fagy, a minimlis hmrsklet 10-20 C kztti.

Mrskelt - nedves v - a haznk terletn is uralkod ghajlati zna, min 400 mm ves csapadkmennyisggel. A hmrskletet vszakos vltozsok jellemzik, ers hmrskleti ingadozsokkal (+50 - 30 C kztt), a termszetes vegetci lombos s fenyerd. A prolgs s a csapadk egyenslyban van.

Meleg-szraz ghajlati v - Magas tlaghmrsklet mellett jelents napi hmrsklet ingadozsok jelentkeznek. A prolgs meghaladja a csapadk mennyisgt. gy a vzramls a mlllsi znban felfel s nem lefel halad, mint a nedves ghajlati vekben. A vegetci s a fauna hinyzik vagy szegnyes, talajtakar nem alakul ki.

Hideg-szraz ghajlati v - a csapadk mennyisge a sivatagival egyenrtk (10 mm es 10 cm hval azonos vzmennyisget jelent. A kismennyisg lehullott csapadk llandan fagyott llapot. Nincs elegend folykony llapot vz jelentsebb nvnyi let kialakulshoz.
A klma s a kialakult nvnyzet maga is befolysolja a felsznrl visszaverd napsugrzs mrtkt. Zld felletek a berkez sugrzs visszaverdsi egytthatja (albedo) 30-40 %, mg friss hfelletrl a berkez hsugrzs 80 %-a visszaverdik.
Szerves anyagok s szervezetek hatsa
A szerves anyagok szmos mdon jtszanak fontos szerepet a mllsban:
- elhalt llati s nvnyi szervezetek, baktriumok, algk, gombk: a kzetek kmiai mllsban, a talaj kialaktsban igen fontos szerepet jtszanak. Mrskelt gvn a kialakul avartakar a rajta tszivrg csapadkvzet humuszsavakban dstja, savass, s gy oldsra alkalmasabb teszi. Trpusi nedves klmn a talajszint igen gazdag lvilga "felli" a nvnyi trmelket, s gy vastag talajtakar sem alakulhat ki.
- nvnyzet gykerei igen jelents kzetbontsi energit fejthetnek ki. Msrszt olyan vezet hlzatot hoznak ltre, amelyben a felszni vizek, oldatok a talaj mlyebb szintjeire szivroghatnak.

- reglakk, jratkpz llnyek jelents mrtkben lazthatjk, elkszthetik a talajt a mllsra.
Talajkpzds

A talaj bonyolult, tbbfzis rendszer, a mlls helyben maradt termke. A nvnyzet, let szmra a legfontosabb v. Szilrd, cseppfolys s gz halmazllapot szerves s szervetlen anyagokbl pl fel, amelyeknek egyenslya rendkivl lnyeges a nvnyzet fenntartshoz, s ezen keresztl az emberi let fenntartshoz is. A talajtakar vdelme, a talaj megvsa a szenyezdstl az egyik legfontosabb krnyezetgazdlkodsi feladat.
Talajznk s szelvnyek
A mlls sorn a mll kzetfelszn felett klnbz sszettel rtegek alakulnak ki, ezeket talajznknak nevezzk. Rendszerint A s B jellel jelljk ezeket, megklnbztetsl a mllott kzetfelszntl (C zna). Az A zna a mrskelt vben a kiolds, a sivatagi szraz klmn a kivls szintje. A B szint a mrskelt vben a felhalmozs szintje. A mll kzet az adott trsznen lehet helybenmaradt (autochton), illetve oda szllitdott (allochton).
A talajznk szerepe s jellege ghajlatonknt eltr. A mrskelt vben a nvnyi trmelk felhalmozdsi sebessge nagyobb mint amit a talajban l organizmusok elbontani kpesek, s itt a felsznen humuszrteg halmozdik fel. A nedves trpusi ghajlaton a talaj nagy biolgiai aktivitsa miatt humusz nem halmozdik fel, a talaj tpanyagban szegny marad. Sivatagi ghajlaton a beszivrgs helyett a prolgs dominl a talajban a felfel raml oldatokbl mszkivls trtnik a B szintben.
A talajkpzdshz a trszntl s a helyi klimaviszonyoktl fgg hosszsg id szksges. Vannak "instant" talajok, pldul a vulkni hamu, illetve az ntsiszap. Rezidulis talajok kialakulshoz esetleg tbbezer v is szksges lehet.
Talajtipusok
A vilg klma s nvnyzeti veivel prhuzamosan regionlis talajvek is lteznek:
- tundratalajok
- podzol
- lateritek
- pedokal talajok
Szemcsesszettel szerint megklnbztethetnk:
A talaj iszapolsbl fennmarad 2 mm-nl durvbb szemcsi adjk a "vzat", az ennl finomabb, tes rsz az iszapolhat finomfrakci.
- vztalajok 50 % feletti kzet komponenssel
- homoktalajok 50 % feletti homok tartalommal
- iszaptalajok 50 % feletti iszap/kzetliszt tartalommal
- vlyogtalajok 50% feletti agyag tartalommal
Szmos egyb osztlyozs lehetsges, a Magyarorszgon szoksos, s erre az ghajlatra rvnyes beoszts szerint:
- vztalajok
- kzethats talajok nyirok
- barna erdtalajok
- csernozjom
- szikes talajok Na(HCO3)2
- rti talajok
- lptalajok
Karsztosods
A jelensg a nevt a horvtorszgi, Adria-menti Kars hegysgrl kapta. A mszk felszni olddsa, mllsa egy hossz folyamatsor kezdete, melyet karsztosodsnak neveznk. (Eltemetett, felszni hatsoktl elzrt mszk rtegekben karsztosods nem trtnik). A karsztosodsnl a felsznrl beszivrg, oxignben s szndioxidban ds vizekben megindul a mszk olddsa, a fentiekben ismertetett sszefggs szerint:
CaCO3 + H2O + CO2 > Ca2+ + 2(HCO3)-

Felszni olddsi formk karsztos mszk felsznen
A keletkezett vizek az un vznyelkn keresztl repedsrendszerek mentn, azokat tovbb oldva barlangokat hoznak ltre. A vznyelkhz kapcsold fggleges barlangrszek a zsombolyok. A barlangokban tovbbi oldds mellett a mszk ki is vlhat: mszk kivlsi formk is jelentkeznek, sztalaktitok s sztalagmitok.

A karsztos repedsrendszerek a legjobb felszn alatti termszetes fluidumtrolk. A karsztban mozg rtegvizeket karsztvznek, felsznre bukkansukat karsztforrsnak nevezzk.

Magyarorszg s Szlovkia legnagyobb barlangjait rz karsztvidknek trkpn a Gmr-Tornai s Aggteleki karsztvidk barlangjait s karsztos formit tallod:

|