Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Az anyag

 

 

Az anyag

Ha elfogadjuk azt, hogy volt egy nagy robbans (a megfigyelsek ugyanis erre utalnak) s a mai rtelemben vett anyag csak ezt kveten alakult ki, szerintem ez nem jelenti azt, hogy a robbanst megelzen nem volt semmi. n gy gondolom, hogy az anyag valamilyen ms formban akkor is ltezett. Ha pedig ltezett, akkor a teret s az idt is rtelmezni kell. Az elgondolsom szerint az anyagnak vannak mg a kvarkoknl is elemibb egysgei. Nevezzk ezeket energia-hroknak, vagy egyszeren csak hroknak. Hogy valahogyan brzolni tudjam ezeket, az brn spirlis rugkat rajzoltam. Gondolom, hogy a valsgban ms alakja van ezeknek a hroknak. A fizikusok kis rezg energia-gyr alakban szoktk brzolni ezeket a hrokat. De gondolhatunk olyan alakra is mint a fehrje molekulk furcsn hurkolt trbeli alakzata. A rugt azrt vlasztottam, mert tbb tulajdonsgt is fel lehet hasznlni a hrok szemlletesebb lersra.

 

Szerintem ezek a rgk vgtelenl sszenyomhatk s nagy tgulsra (oldds, kilazuls) is kpesek. sszenyomott llapotban rugalmas feszltsg bred bennk s rugalmassguk tarts marad. Valamilyen kapcsoldsi pontokkal is rendelkeznek, ezek ltal kt vagy tbb hr kapcsoldhat egymshoz. Lehetnek egyb tulajdonsgaik is, mint a sodrsirny, az elektromos tlts s tmeg valamilyen kezdemnyei. Az elkpzelsem szerint a hrok (rugk) teret is kpviselnek. Az brn a rugk kr rajzolt kk szn buborkokkal akartam jelezni a hrokhoz tartoz elemi tereket. Ez csak szemlltets, mert a hrhoz rendelhet elemi tren n a hr kibomlottsgi llapott rtem. A hrok rezgsekre is kpesek s egy mr megnvekedett trben szabadon el is mozdulhatnak. Ebbl a lehetsgbl pedig az id szrmaztathat.

A Nagy Bumm eltt a hrok vgtelenl ssze voltak nyomva. De a feszltsg megvolt ezekben a rugkban. A vgtelenl sszenyomott llapot miatt az ltaluk kifesztett tr mrtke nulla volt. Ebben a helyzetben ezek a rugk (vagy hrok) nemhogy mozdulni de mg rezegni sem tudtak. s mivel az id a mozgsbl (vltozsbl) szrmaztathat, ezrt ebben az llapotban az idvel sem lehet szmolni. A Nagy Bumm eltt az anyag olyan llapotban volt ami gyakorlatilag csak hatalmas feszltsget (risi felhalmozott energit) tartalmazott, az ltala kpviselt tr a zrhoz tartott s a hozz rendelhet id rendkvl megnylt volt. Az idnek ezt a megnylst rtelmezhetjk gy is, hogy az id csaknem llt, de nem teljesen. Benne volt ebben az llapotban annak a lehetsge is, hogy ez a feszltsg olddhasson. Az oldds bekvetkezse a Nagy Bumm-ot jelenti. Lncreakciszeren elindulhatott az a folyamat, amit az ide vonatkoz Univerzum-modell ler. Ltrejttek az anyag ma ismert formi, a tr a csaknem nullrl a mai mretre nvekedett, s a mozgsok rvn a vals id is rtelmet nyert.

A Nagy Bumm eltti llapot lershoz kpzeljnk el mrhetetlenl sok kis rugt, amelyek vgtelenl sszenyomhatk, s ezek ssze is voltak nyomva. Az sszenyomott llapotot a gravitci idzte el, de ennek ellene hatott a hrokban bred feszltsg, amely sztfeszteni igyekezett ezt az llapotot. Kvzi egyenslyban volt a rendszer, ahol a gravitci valamivel fellmlta a sztfeszt hatst. A vgtelenl sszenyomott llapotuk miatt a hroknak tulajdonkppen terk sem volt s mozdulatlansgra voltak krhoztatva, ezrt idbeli dolgokrl sem beszlhetnk. n gy gondolom, hogy ez az sszeprsel nyoms mgsem volt vgtelen nagy, br kzel llt hozz. Ez azt is jelenti, hogy a tr sem volt teljesen zrus mret s az id sem volt vgtelenl megnylva csak rendkvl megnylt volt. Ez a nansznyi kis eltrs az abszolt vgtelentl jelentette azt a lehetsget, hogy a feszltsgben rejl risi energia felszabadulhasson s bekvetkezzen a robbans. A majdnem vgtelen esetben gondoljunk egy olyan egyszer brra mint egy hiperbola egyik ga, amelynek a vgtelenbe fut szrai aszimptotikusan kzeltik az x ill. y tengelyeket, de mgsem rik el azt sohasem. gy taln knnyebben megrthet az, hogy valami majdnem vgtelen vagy majdnem zrus.

 

Mivel ebben az llapotban nincsenek rszegysgek, ezrt az oldds rgtn az egszet rinti. Valami kis vltozs trtnt ebben a rendszerben, ami az egyenslyt a sztfeszt erk javra billentette. Az az er, amely addig sszetartotta ezt a srtmnyt mr nem tudott tovbb ellenllni a sztfeszt erknek, ahogyan egy tlnyomsos palack sem llja tjt a robbansnak, amikor mr megrepedt. A robbanst kveten az elemi rugk rohamosan kezdtk felvenni a formikat. Ez azt jelentette, hogy teret kpeztek maguk krl. Ugyanakkor a felszabadultabb llapotukban rezegni kezdtek, majd a tr bvlsvel mr el is tudtak mozdulni. A vltozs pedig szmunkra az id fogalmnak bevezetst jelenti.

Valsznnek tartom, hogy sokfle ms-ms tulajdonsgokkal felruhzott hr ltezik. Hogy hnyfle van bellk, azt ma mg nem lehet tudni. A hrok mretre vonatkozan egy arny szolglhat, amelyre mr trtntek bizonyos becslsek: egy hr mrete kb. a proton mretnek 10^(-20)szorosa, azaz egy proton kb. 10^(20)db. hrbl tevdik ssze. Amennyiben ez igaz, akkor lehet valami fogalmunk arrl, hogy az Univerzumban lv sszes hrok szmnak nagysgrendje mekkora lehet. Olyan nagy szmrl van itt sz, amely mr szintn a vgtelen benyomst kelti.

A fenti brn csak nhny hr sematikus brjt adtam meg. A hrok kt vgn lv idomok azt jelkpezik, hogy kt hr csak bizonyos felttelek meglte esetn kapcsoldhat egymshoz. Az brn kt felttellel (azonos idomok s a sznek) akartam ezt jelezni, de valszn, hogy kettnl tbb felttel is van. A csatlakozsi pontok szma fgghet az egyes hrok tpustl is.

 

Az bra a hrok egymshoz val kapcsoldst mutatja. A szabadon maradt hrok kifesztik a teret, de nem hoznak ltre a vilgunkban szlelhet anyagot. Hossz lncolatokat is alkothatnak, keresztezhetik egymst ezek a lncok s a keresztezdsben zrt hurkok is kialakulhatnak. Valszn, hogy a hroknak ez a pkhl-szer szvevnye feszti ki a teret. Szerintem a szabad hrok alkotjk az gynevezett stt anyagot, s mivel mg manapsg sem olddott fel a feszltsg teljesen bennk ezrt azzal, hogy mg most is tgulnak ez a tr tgulst is jelenti egyben. Ezt a tgt hatst azonostom n a stt energival. A nyitott alakzatokban egyes hrok mr kapcsoldtak, de nem alkotnak zrt alakzatot, ezrt knnyen sztszakadhatnak. Ezek a kapcsoldsok teht nem stabilak. A zrt alakzatok viszont stabilak maradnak, s ezek alkotjk a kvarkokat, leptonokat ill. mezonokat. n azt hiszem, hogy a hrok elemi tmeget is kpviselnek melyek az sszekapcsolds utn sszegzdnek megadva a kvark vagy lepton tmegt. De azt is elkpzelhetnek tartom, hogy a tmeg ppen a kapcsoldsok szmval arnyos valami. A szabadon maradt hrok ssztmege megadja a stt anyag tmegt, amely ma az univerzum teljes tmegnek a 23%-t teszi ki. A szabad hrok sszekapcsoldsai ill. sztessei a mai napig folytatdnak. Meglehet, hogy ezek a vletlenszer sszekapcsoldsok az alapjai a spontn prkelts jelensgnek. Ennl a jelensgnl a vkuumbl megjelenhet egy nem anti- s anti- rszekbl ll rszecske-pr. Ehhez energit kell klcsnzni, amit a vkuum energijbl nyernek. De ezt az energit igen rvid id elteltvel vissza is fizetik azzal, hogy megsemmistik egymst visszaadva a vkuumnak a klcsnkapott energit. gy az energia-megmarads elve csak egy rvid idre srl. A rszecske-pr megjelensekor sok kts keletkezik, amely tmeg megjelenst adja egy rvid idre, az annihills utn ez a tmeg energiv alakul, visszafizetve a keletkezshez szksges energit. Szerintem az a bizonyos kvantumfizikai vkuum a szabad hrok ltal kifesztett teret jelenti s az ebbl nyert energia a stt energia rovsra trtnik, az annihills utn pedig oda is kerl vissza.

A hroknak sajt rezgsk van. sszekapcsoldva rszecskv a csatolt rezgsek dominns felharmonikusa adja a rszecskre jellemz sajt frekvencijt. A hrok pozitv vagy negatv tltseket, momentumokat (sodrsirnyokat) is hordozhatnak, melyek szintn sszegzdnek a kapcsolds utn. Lehet, hogy ebbl a tulajdonsgbl szrmazik a rszecskk spinje ill. a vilg jobb- vagy bal-sodrsra val hajlandsga. A mi vilgunkra a bal-sodrs a jellemz, amg az antianyagbl ll vilgra a jobbsodrs. Meglehet, hogy azrt tud ez a ktfle anyag ltrejnni, mert a hrok ktfle sodrsirnya miatt az sszekapcsoldsok e ktfle mdon knnyebben jhetnek ltre. Szerintem a hrok tulajdonsgaiban gykereznek az elemi rszecskk kvantum-jellemzi.

Az Univerzum anyagnak egy kis rsze atomok (4%), elemi rszecskk s fotonok formjban van jelen. Ez szmunkra az rzkelhet ill. lthat anyag. De az Univerzum anyagnak nagy rsze szmunkra rzkelhetetlen, csupn hatsbl lehet kvetkeztetni r. Ez az gynevezett stt anyag s a hozz kapcsold stt energia. Szerintem a stt anyagot a szabad hrok tmege teszi ki. A stt energia pedig onnan szrmazik, hogy a stt anyag hrjai mg mindig valamennyire sszenyomott llapotban vannak. Ez a feszt energia a gravitci ellenben hat s a tr tgulst jelenti, ami manapsg is szlelhet.

 

sszefoglalsul menjnk vissza a kezdethez, azaz a Nagy Bumm-ot megelz llapothoz. Ebben az llapotban a vgtelenl sok elemi hr egy pontt volt sszenyomva. A tr teht mrhetetlenl kicsi volt. Az elemi hrok rug-energija sszessgben hatalmas feszt ert kpviselt, gy ez az llapot risi energit tartalkolt. Vannak, akik ezt a fals vkuum energijaknt emlegetik. Az sszezsfoltsg miatt mozgsnak semmi nyoma sem volt, ezrt az id is llt, azaz olyan megnylt volt, hogy gyakorlatilag llnak volt tekinthet. Valjban azonban mgsem volt ez a megnyls abszolt vgtelen. Valamilyen rendkvli lass vltozsok mgis trtntek. Egybknt csak felfogs krdse, hogy azt a lass id-temet risi hossznak vagy egy pillanatnak tekintjk. A vltozs lehetsget adott egy vletlenszer robbansra, a Nagy Bumm-ra. A Nagy Bumm eltt az alapvet klcsnhatsok (ers, gyenge, elektromgneses, gravitci) egytt voltak de a Nagy Bumm-ot kveten ez a szoros egyttlt megbomlott, azaz az ers klcsnhats elvlt a tbbitl. A feszltsg kis olddst kveten a hrokban a rezgsek megindulhattak. Ettl kezdve szmolhatunk a vals idvel. Vals idn n a szmunkra megszokott idt rtem. A rendkvli feszltsg a hrok gyors lazulst idzte el, ami a tr rohamos nvekedsvel jrt. A tr tgulsa elrte azt a mretet, amikor a hrok mr el is tudtak mozdulni s a gyors, kaotikus mozgsok sok hr sszekapcsoldst eredmnyeztk. Egyes kapcsolatok hamar sztbomlottak jra, de sok kapcsolat zrt lncot hozott ltre, amelyek stabilnak bizonyultak. gy alakultak ki a kvarkok, leptonok, mezonok, fotonok, stb.

A tblzatban felsorolt rszecskk legtbbjnek megvannak az anti-megfeleli is, de vannak olyanok is, amelyek anti-megfelelje nmaguk (pl. gamma foton). Felplhetne egy antianyagbl ll vilg is, amely ugyangy mkdne, mint a mink. De a ktfle anyag egytt nem tud ltezni, mert sugrzss alakulva megsemmistik egymst. A szmunkra tapinthat masszv vilg tulajdonkppen csak hrom elemi rszecskbl pl fel (u s d kvarkok, valamint az elektron lepton). Ezek rendkvl stabil kpzdmnyek. Az bra kpletei mutatjk hogyan pl fel egy atom ezekbl. A bozonok a stabil rszek kztti klcsnhatsokat kzvettik. Az atommagot a protonok s neutronok alkotjk, amelyek kvarkokbl plnek fel. Ezeket az ers klcsnhats ragasztja ssze (g gluon). Az elektront mr az elektromgneses klcsnhats (gamma foton) tartja a plyjn az atommag krl. A gyenge klcsnhatsok (z s w bozonok) a radioaktivitsrt, az atom vletlen talakulsrt felelsek. A fenti rszecskk kzl tbben az atomoktl fggetlenl is mozognak a trben. Ilyenek a fotonok, melyek a fnyt is jelentik a szmunkra, de vannak olyanok is amelyeket szemmel nem rzkelnk mint a leptonok pl. a m s tau rszecskk, az elektronok vagy a neutrink.

 

Az bra els rsze azt szemllteti, hogy mely fontosabb elemi rszecskk vesznek rszt egy atom felptsben. Az bra msodik rsze pedig azt illusztrlja, hogy az elemi rszecskk ketts termszete (hullm s rszecske) miatt a hatrok s plyk nem lesek. De a hatrozatlansgi-elv szerint sem lehet egy rszecske helyt s sebessgt egyszerre megadni. Pl. egy elektron plyja annyira elkent, hogy szinte beszvi az atommag krl a plynak megfelel gmbhjat, brhol lehet azon a gmbhjon egy adott pillanatban. De magnak az atomnak sincs les hatra. Ez az elmosdottsg addhat abbl is, hogy a elemi rszecskket hrok sokasga alkotja, mintegy gombolyagot alkotva kpeznek pl. egy neutront. Hasonlatos ez ahhoz, mint ahogyan a gnek lncolatbl alkotott DNS szlak feltekeredve a kromoszmkat ltrehozzk. Egybknt van egy olyan rzsem, hogy az anyag a magasabb szervezettsgi szintjeinek kialakulsakor a smkat a korbbi szintek smibl merti. Milyen ms rendszerbl is vehetn ezeket, amikor nincs ms rendszer, amivel egyltaln kapcsolata lehetne? Itt persze nem egy tudatos dologrl van sz, egyszeren alkalmazdnak azok a smk, amelyek eleve kvetkeznek az anyag sajtossgaibl. A negyedik klcsnhatsrt, a gravitcirt felels rszecskt (graviton) mg nem talltk meg, valszn, hogy nincs is ilyen rszecske. De a tr grbletvel is le lehet rni ezt a hatst. Egybknt, ha megtallnk a gravitont az einsteini grblt trid-elmletet t kellene rtkelni.

A tblzatban szerepl egyb rszecskk mr nem olyan stabilak, szabadon hamar sztbomlanak. A fenti elemi rszecskk tmegei klnbzek, n gy gondolom, hogy ez az azokat felpt hrok sokasgnak klnbzsgbl fakad. Az elemi rszecskk kialakulsakor az anyag s antianyagok ltrejtte statisztikai jelensg volt. gy alakult, hogy valamivel tbb anyag jtt ltre mint antianyag. Ez persze nagyon leegyszerstse a dolognak, mert a nem anti- s anti-rszek egyenl arnyban keletkeznek s az annihills sorn is egyenl arnyban tnnek el. A mai napig fejtrst okoz a szakembereknek, hogy mitl keletkezett mgis valdi anyagtbblet. Az anyag s antianyag tallkozva megsemmistik egymst, gamma fotonokat sugrozva szt. Ezen annihillsok utn a valdi anyagtbbletbl jtt ltre a vilgunk. n egybknt gy gondolom, hogy a vilg valjban hromtpus anyagbl pl fel. Az egyik az anyag, a msik az antianyag, a harmadik pedig a stt anyag. A stt anyag a msik kettvel bksen megfr, nem okoz semmifle katasztrft. Az antianyag pedig ugyanolyan arnyban van jelen mint a vals anyag, de szerencsnkre valahogyan el van zrva tlnk.

A robbans utni gyors tguls a kezdeti hatalmas hmrsklet cskkenst is jelentette. Ez egy fzisvltst idzett el a rendszerben, hasonlan ahhoz, mint amikor a vzgz a leveg hidegebb rgiiban kicsapdik, felhket hozva ltre. A hrok szemszgbl nzve ez a folyamat azt jelenti, hogy a hrok kilazultsga ntt s a rezgsk emiatti frekvencia cskkense kedvezett az sszekapcsoldsok ltrejttnek. A fzisvlts hatalmas energia felszabadulsval jrt, amely a szabad hrok mozgsi energijt nvelve a tr exponencilis tgulst idzte el. Ezt nevezzk a tr felfvdsi szakasznak. Az ers klcsnhats elvlt a tbbitl s ezzel megszletett a tmeg. Ltrejttek a kvarkok s antikvarkok tmegei, melyek egymst annihillva a vgn kvarkok tbbletnek eredmnyvel zrult, amely mr a vilgunk ptanyagul szolglt. A felfvdsi szakaszt (amely a msodperc trtrsze alatt kvetkezett be) kveten a tguls tovbb folytatdott, de mr nem olyan hevesen. Mindenesetre ez is a hmrsklet cskkensvel jrt, amely egy id utn jabb fzisvltst idzett el. Ekkor kondenzldtak az elemi rszecskk (protonok, neutronok, elektronok, stb.). Egy ideig az elemi rszek kavalkdja tlttte ki a teret. Ezt a szakaszt nevezzk nukleo-szintzisnek. Az ers klcsnhats aktivizldott, amely ssze- ragasztotta a protonokat s neutronokat. Ltrejttek teht az atommagok, de az elektronok ekkor mg nem ktdtek az atommagokhoz, hanem szabadon mozogtak a trben. A szabad elektronok nagy tmege akadlyozta a fotonok szabad mozgst, mert llandan tkztek az elektronokkal, gy a fny nem tudott nagyobb tvolsgokat megtenni, ott pattogtak a fotonok kis trrszeken bell. Hasonl volt a helyzet ahhoz, mint a monds szerint: "olyan sr a kd, hogy az orrunkig sem ltni". Majd a gyenge s elektromgneses erk sztvlsa azt eredmnyezte, hogy az addigra mr kialakult atommagok befogtk a szabad elektronok nagy rszt az elektromgneses klcsnhats rvn. Kialakultak a legknnyebb atomok, s a fny is el tudott indulni ezutn hosszabb tra, hiszen a szabad elektronok szma nagymrtkben lecskkent. Ez az esemny a Nagy Bumm utn kb. 300-400 ezer vvel trtnt. Az gy elindult fny tulajdonkppen a robbans fnye volt, ennek jelenkori maradvnyt nevezzk kozmikus httrsugrzsnak. Hullmhossza azta megnylt a tr tgulsa kvetkeztben, de ez a hullmhossz-megnyls a hozznk rkez galaxisok fnyre is vonatkozik, melyet az albbi bra szemlltet.

 

A fzisvltsok klns dolgok ltrejttt is eredmnyezhetik (falak, domainek, egyplusok, stb. kialakulsa). Ezeket a mai vilgunkban nem lehet szlelni, gyhogy maradtak mg krdjelek a fzisvltsok-elmletvel kapcsolatban is. Az atomok tmegnek megjelensvel pedig a gravitci is egyre inkbb kifejtette hatst. A hmrsklet kiegyenltett volt az egsz trben, eltekintve a nagyon kicsi helyi ingadozsoktl. A kiss hvsebb helyeken az anyag srsdni kezdett hatalmas anyagi gzkdket hozva ltre. Ezek az anyagi gcok a gravitci hatsra srsdtek, amely a tovbbi sszehzdsok rvn hatalmas mret csillagok ltrejtthez vezetett. A kezdetben kialakult nhny knny kmiai elem (H, D, He, Li) kialakulsa a csillagok zemanyagaknt szolglt s szolgl ma is, de az els csillagok letben s hallakor (szupernva robbans) ltrejttek a nehezebb kmiai elemek is. A hatalmas gzkdk idvel galaxisokk lltak ssze, amelyekben felfnylettek a msodlagos csillagok, a korbban ltrejtt nehezebb elemek pedig a bolygk anyagul szolgltak. A bolygk energiaforrsaknt jrszt a csillag sugrz energija szolgl, kisebb mrtkben a bolyg bels htartalka s a kmiai energik. A fzis atomenergia a csillagokban keletkezik, a bolygkon mr fknt civilizcis tevkenysg hoz ltre atomenergit a nagyobb rendszm atomok szthastsa rvn. Megemlthet mg a termszetes radioaktivits is, amely az atomok vletlenszer elbomlsakor keletkezik, de ez egy nagyon lass gy intenzitsban nem tl ers folyamat. Atomenergia teht ktflekppen jhet ltre, vagy a knny atomok egyestsvel, vagy a nehz atomok hastsval. A ktfle talakuls a peridusos rendszer kzepe krnykn tallhat vasatom irnyba tart. A mi szemszgnkbl nzve a szerencss krlmny bolygkon megindulhatott a szerves anyag kialakulsa, s a mg szerencssebbeken pedig az let is megjelenhetett. Az Univerzumnak nem clja, csupn mellktermke az l anyag ltrejtte.

 

n gy gondolom, hogy ez a bizonyos "mellktermk" egyltaln ltrejhetett, valahol az anyag tulajdonsgban szintn benne van. Bizonyos elvek (ers, gyenge antropikus elvek) is feszegetik ezt a krdst, de ezek a fejtegetsek filozfiai termszetek. Hogy a galaxisunkban hny helyen alakulhatott ki kommunikcira kpes civilizci, erre a Drake-formula ad egy becslst. A szelektl felttelek miatt ez a szm nem tlsgosan nagy (gy 100 s 1000000 kztt lehet), ami vltozhat is a Tejt csillagaihoz tartoz bolygk jobb feltrkpezse esetn. A SETI program keretben elindult egy kutats is az esetleges idegen civilizciktl szrmaz jelek felkutatsra. Ez a kutats jelenleg is tart, de eddig mg nem hozott pozitv eredmnyt.

 

Kzben a tr egyre tgult s bizonyos szlelsek alapjn gy tnik, hogy mg jelenleg is tgul. Ez csak gy lehetsges, hogy a stt energia tgt hatsa ersebb a gravitci sszehz hatsnl. Eszerint a tr mg sokig tgulni fog (lehet hogy rkk), ez azt jelenten, hogy a vilgunk nylt Univerzum. De ez mg nem dlt el egszen. Vlemnyem szerint egy lland llapot akkor kvetkezik be, amikor a teljes Univerzumra nzve a szabad hrokban lv feszltsg tgt hatsa kiegyenltdik a gravitci sszehz hatsval.

 

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal