Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
A Fld

 

 

Fld

A Fld a Naptl a harmadik, mrett tekintve pedig az tdik legnagyobb bolyg.

Naptl mrt kzepes tvolsga: 149,600,000 km (1.00 CSE)

tmr: 12,756.3 km

tmeg: 5.976e24 kg

A Fld forgsa, keringse

Az ûrutazsok s a holdraszllsok mindennl nyilvnvalbb tettk, hogy a Fld is csak a Naprendszer egyik bolygja. Jllehet gy szoktunk bolygnkra tekinteni, mint a "terra firm"-ra, mint a stabilits szimblumra, a Fld valjban egy risi ûrjrmû, amelynek tmrõje tbb mint 12000 kilomter, s amelyik 30 kilomteres msodpercenknti sebessggel szguld plyjn. Keringsn kvl a Nappal s Naprendszernk tbbi bolygjval egytt krlbell msodpercenknt 20 kilomteres sebessggel halad mozgst is vgez a Herkules (Hercules) csillagkp irnyba. A Fld tengely krli forgsa kvetkeztben az egyenltõ minden pontja rnknt tbb mint 1600 kilomtert tesz meg.
A fldplya alig klnbzik a krtõl. Az eltrs oly csekly, hogy papron nem is lehet mskpp brzolni, mint kr alakjban. Ha a paprra vetett fldplya tljt j nagyra, mondjuk 1 mterre vesszk is, brnk eltrse vkonyabb volna a ceruzavonalnl, amellyel a fldplyt megrajzoltuk. Az ilyen ellipszist mg nagyon j szemmel sem lehet megklnbztetni a krtõl.

Tudjuk, hogy bolygnk 24 ra alatt vgez egy teljes krlfordulst. A forgs kvetkeztben lapult. gy a Fld egyenltõi sugara 21,5 kilomterrel hosszabb, mint a plusokat sszektõ szakasz fele. Ha a Fld forgsa hirtelen lellna, akkor az cenok vize a sarkvidkek fel ramlana az egyenltõtõl, egszen addig, amg az egyenltõi s a polris tmrõ ki nem egyenltõdne.

A Fld tengelynek hajlsa 23,4 fokos, s ezt a trbeli irnyt a bolyg Nap krli mozgsa kzben is megtartja. Ezrt kerings kzben az szaki s dli fltekkre jut napfny mennyisge szakaszosan vltoz, azaz az idõjrs a Fldn vszakos vltozsokat mutat.

 

 

Az rutazsok s a holdraszllsok mindennl nyilvnvalbb tettk, hogy a Fld is csak a Naprendszer egyik bolyglya. Jllehet gy szoktunk bolygnkra tekinteni, mint a "terra firm"-ra, mint a stabilits szimblumra, a Fld valjban egy risi rjrm, amelynek tmrje majdnem 13000 kilomter, s amelyik 30 kilomteres msodpercenknti sebessggel szguld plyjn. Keringsn kvl a Nappal s Naprendszernk tbbi bolygjval egytt krlbell msodpercenknt 20 kilomteres sebessggel halad mozgst is vgez a Herkules (Hercules) csillagkp irnyba. A Fld tengely krli forgsa kvetkeztben az egyenlt minden pontja rnknt tbb mint 1600 kilomtert tesz meg.

 

Tudjuk, hogy bolygnk 24 ra alatt vgez egy teljes krlfordulst.
A forgs kvetkeztben fellp centrifuglis er hatsra az gitest belapult, az egyenlti vidkeken pedig kidudorodott. gy ma a Fld egyenlti sugara 21,5 kilomterrel hosszabb, mint a plusokat sszekt szakasz fele. Ha a Fld forgsa hirtelen lellna, akkor az cenok vize a sarkvidkek fel ramlana az egyenlttl, egszen addig, amg az egyenlti s a polris tmr ki nem egyenltdne.

A Fld felszne

A hegyek csak az emberi idskln mrve nevezhetk llandnak. Az idk folyamn Fldnk felszne megemelkedett, megrepedezett s felgyrdtt. A Fld -szletse ta- llandan fejldik, vltozik. Az erzis erk mindig a tektonikus erk ellen hatnak. Mg az utbbiak hatalmas cscsokat hoznak ltre, az elbbiek e cscsokat egyszer sziklkk puszttjk le. A klnbz erzis erk kzl minden ktsget kizran a vzzel kapcsolatosak a leghatkonyabbak. A felhk ltalban a magasabb vidkek fltt alakulnak ki. Ezek a terletek tbbnyire csapadkosabbak. A vz amely mindig az alacsonyabb szintek fel trekszik, lezdul a domboldalakon, erecskket alkotva, amelyek patakokk, majd folykk egyeslnek, s vgl hatalmas folyamokk duzzadva mlenek a tengerekbe. Ha replgprl nzzk a folykat, hatalmas sszefgg rendszernek ltjuk ket, felismerjk jellegzetes elgazsaikat, s azt, hogy a kisebb gak nagyobbakk, azok pedig vgl ffolyamm egyeslnek. A sarkvidkeken s a nagy tengerszint feletti magassgban a nagy jgtmegek gleccserekk llnak ssze, amelyek igen lassan cssznak lefel, letarolva az alattuk fekv felszni alakzatokat, s hatalmas U alak vlgyeket vgva a talajba. A tengerek partvidkn a szl hajtotta hullmok s az raply kvetkeztben llandan vltozik a partvonal alakja. A szl is nagyon fontos talajforml, felsznalakt er. A hmrskleti vltozsok ugyancsak erzis, rombol hatsak lehetnek: a melegeds hatsra bekvetkez tguls, valamint a lehls miatt fellp sszehzds sorn repedsek keletkeznek, s a kzetek lassan elmorzsoldnak.

A folyk mly rkokat s kanyonokat vjnak maguknak. A folyvz erzis munkjnak s a Fld tengely krli forgsnak egyttes hatsa azt eredmnyezi, hogy a folymedrek inkbb kgyzva kanyargk, mint egyenesek.

 

 

 

 

 

 

A Fld fiatal korban valsznleg teljesen hideg volt, bels rszeiben mgis volt bizonyos mennyisg radioaktv anyag, bizonyra urn, trium s a ntriumnak egyik izotpja. Ezeknek az anyagoknak a radioaktv bomlsa sorn tekintlyes mennyisg h szabadult fel, amely azonban csak igen lassan tudott kijutni a bels tartomnyokbl, s gy az vmillik sorn annyira sikerlt felmelegtenie bolygnk belsejt, hogy ott egyes anyagok cseppfolyss vlhattak. Ez a hmennyisg felels az sszes vulkni s gejzrtevkenysgrt.

A Fld belseje

A Fld tbb, klnbzõ koncentrikusan elhelyezkedõ rtegbõl ll. Hrom fõ rteg klnbzethetõ meg: kvl a 10 - 40 km vastagsg s viszonylag knnyû kõzetek alkotta fldkreg, a kpeny, amelyen a fldkreg nyugszik, a kpeny alatt tallhat a 3400 km sugar nagy sûrûsgû vas-nikkel mag, amely szilrd belsõ rszbõl s az azt krlvevõ folykony halmazllapot anyagbl ll. Az tlagos sûrûsg a kontinentlis kõzetektõl (2670 kg/m3) a bolyg belseje fel haladva a mag kzppontjig (13600 kg/m3) nõ. A bolygk belsõ felptse rszletesebben rtelmezhetõ brmely szeizmikus jelensg tanulmnyozsval. Felhasznlhatk a bolyg felszne mentn, valamint a bolyg belsejn keresztlhalad klsõ vagy belsõ esemnyek elõidzte rengshullmok. A belsõ esemny lehet fldrengs, a klsõ pedig meteorit-becsapds vagy mestersges robbants.

 

 

 

A Fld lgkre

A fldi lgkr fõknt nitrognbõl (78%) s oxignbõl (21%) ll. A tbbi alkotrsz kzl legnagyobb mennyisgben vzgõz, argon s szndioxid fordul elõ. A talajszinten mrt tlagos nyoms 101325 Pa, ami megfelel egy 76 cm magas higanyoszlop vagy egy 10 m magas vzoszlop nyomsnak. A fldi lgkr sszettelnek vltozsai nagyon megnveltk az atmoszfra als rsze ltal befoghat hõmennyisget -ezt a jelensget nevezik veghzhatsnak. Az ultraibolya sugarak elnyelse miatt a lgkr felsõ rtegben egy klnleges oxignmolekula-fajta keletkezik: az zon (O3), amely szinte teljesen megakadlyozza az ultraibolya sugarak tovbbi terjedst. Mg magasabban nyelõdnek el a rntgensugarak, amelyek a molekulkrl s atomokrl elektronokat szaktanak le, s azokat ionokk alaktjk. A lgkr felsõ rszben tbb ilyen, j elektromos vezetõkpessgû zna is van, amelyek fontos szerepet jtszanak a rdizsban, tkrknt visszaverik a hosszabb hullm rdisugarakat a Fld krl, a rvidhullmokat viszont tbocstjk.

A Van Allen sugrzsi vezetekben sszegyûlt elektronok s ionok alkalmanknt kikerlhetnek e znkbl, s lejuthatnak a lgkr felsõ rtegeibe, fõknt bolygnk mgneses plusainak vidkre. Ezek a Fld mgneses tere ltal irnytott rszecskk sszetkznek a felsõ lgkr molekulival, s sugrzst bocstanak ki, amely azutn a sarki fny csodlatos formiban s szneiben jelenik meg. Az atmoszfra vd bennnket a meteorok sokasgtl, kisebbektõl s nagyobbaktl is, amelyek jjel-nappal bombzzl Fldnket. A kozmikus sugrzst, amely a vilgûr minden rszrõl, igen tvolrl jut el hozznk, ugyancsak a lgkr gyengti. Ha e sugarak gyengtetlenl rnnek el bennnket, jvtehetetlen krosodst okoznnak szervezetnkben.

Bolygnk lgkrnek molekuli a rjuk esõ napfnyt minden irnyban szrjk. Ez a szrs sokkal erõsebb a kk fnyre, mint a vrsre, hisz ppen emiatt ltjuk kknek az gboltot. Ahogy az ûrhajsok bolygnk krl keringve tbbszr is felhvtk r a figyelmet, a kk szn ltalban is jellemzõ Fldnkre. gy klnsen jl kivehetõk a fehr felhõk megklnbztetõ jegyei. A spirl alak szeglyek mindig ciklonokra utalnak. Az szaki fltekn mindig az ramutatval ellenttes irnyban forognak, a dlin pedig azzal megegyezõen.

A Holdunk

Nzznk fel egy jszakn az gre, s meglthatjuk a Naprendszer egyik legszebb ltvnyt, Fldnk kzeli termszetes gi ksrõjt, a Holdat. Nincs sajt fnye, de ragyogni ltszik az gbolton, mert visszaveri a Nap fnyt. A Hold az egyetlen gitest a Naprendszerben, amelynek felsznt a Fldrõl kis tvcsõvel vilgosan meg lehet figyelni. Az elsõ holdtrkpet 1609-ben ksztettk, Galilei pedig 1610-ben nagyon pontos eredmnyekre jutva prblta meghatrozni a Hold hegyeinek magassgt. A Hold felszni alakzatait kiemelkedõ szemlyisgekrõl nevezik el.

A Hold keringse

A Hold fldkrli plyjt 27,3 nap alatt futja be. Ez a sziderikus hnap. Ennek kvetkeztben egy nap alatt kb. 13-ot halad a csillagok kztt nyugatrl keletre. Plyja a Fld keringsi skjval 5-os szget zr be. Elliptikus keringsi plyja folytn a Fldtõl mrt tvolsga a fldkzeli 356 410 km s a fldtvoli 406 680 km kztt ingadozik. Ez tbb mint 10%-os ingadozst jelent. Sajt tengelye krl pontosan annyi idõ alatt fordul meg, mint amennyit Fld krli keringse ignybe vesz, ezrt mindig ugyanazt az arct (flgmbjt) mutatja a Fld fel. Ez a jelensg az gynevezett kttt kerings. Mivel a Hold plyja enyhn elliptikus, ezrt annak mentn mozgsa hol felgyorsul, hol lelassul, gy felsznnek 59%-t lehet megfigyelni a Fldrõl.

 

A Hold felszne

Medenck

Az elsõ tvcsves megfigyelõk kezdetleges mûszereikkel a Hold stt terleteit tengereknek nztk, a annak is neveztk el. Ezrt mondjuk azokat ma is marenak (tbbes szmban marinak), mert ez latinul tengert jelent; az egyik leghresebb ilyen terlet pldul a Mare Tranquillitatis, azaz a Nyugalom tengere ( kpen kzpen lthat). A medenck a Holdba 3-4 millird vvel ezelõtt becsapdott gitestek nyomai. A Hold anyaga ksõbb (a Fldre hozott kõzetek tansga szerint 3,6 millird vvel ezelõtt) rszben megolvadt s elnttte, kitlttte a mlyebben fekvõ tartomnyokat. gy jttek ltre a medenck, melyeknek fnyvisszaverõ kpessge klnbzik a kontinensektõl, ezrt ltszanak sttebbnek.

 

 

Kontinensek

A Hold felsznnek mintegy ktharmadt teszik ki a kontinensek. A kontinensek a medencknl magasabban fekvõ terletek, amelyeket a Hold anyagnak rszleges megolvadsakor nem nttt el a az akkor folykony anyag. gy a kontinensek a Hold trtnetnek egy rgebbi korszakrl adnak hrt szmunkra. A kontinensek fnyvisszaverõ kpessge nagyobb mint a medenck, ezrt ezeket vilgosabbaknak ltjuk.

 

 

 

 

 

Hegylncok

A medenck peremn v alak hegyvonulatokat figyelhetnk meg, amelyek valamikor rszei lehettek a medencket krlvevõ gyûrû alak hegysgeknek. Ezek a hegylncok nem kregmozgsbl szrmaznak, hanem rgi hatalmas krterek fennmaradt falai. A hegyek magassgai gyakran elrik a 7-8 ezer mtert (a krnyezõ medenck szintjhez viszonytva). A legmagasabb a Leibnitz-hegy, melynek magassga elri a 9000 mtert. A holdi hegyeket ltalban fldi hegysgekrõl neveztk el, gy vannak Appenninek, Krptok stb.

 

Krterek

A krterek a Hold felsznnek minden rszn megtallhatk, de klnsen nagy szmban fordulnak elõ a kontinenseken. A legnagyobb krterek a Hold tls oldaln tallhatk. A krterek klnbzõ korak. Az idõsebb krterek mr rszben lekoptak, s csak rszben õriztk meg eredeti jellemzõiket.

 

 

 

 

 

A Hold s a Nap tmegvonzsa (az elõbbi nagyobb) aplyt s daglyt kelt, amelyek az cenok s tengerek vzfelsznnek sllyedsben s emelkedsben vehetõk szre. A Hold gy "vonszolja" maga utn a Fld daglyvt bolygnk felsznn, hogy az pp ennek forgsval ellenttes irnyban haladjon. Emiatt a fldi napok vszzadonknt 0,02 msodperccel hosszabbodnak meg. Ez az rtk elhanyagolhatnak tûnhet, de hossz vszzadok alatt annyira felszaporodik, hogy knnyen kimutathatv vlik. Ha pldul a teljes napfogyatkozsok bekvetkezsnek elõre kiszmtott helyt sszevetjk a tnyleges hellyel, akr egyrs klnbsgeket is felfedezhetnk. Ha a Fld forgsa lassul, akkor viszont a Hold keringsnek kell megfelelõ arnyban gyorsulnia (a Fld ltal elvesztett mozgsi energia a Hold mozgsra tevõdik t.) Meglepõ mdon, ha az gitest mozgsa gyorsul, akkor eltvolodik bolygnktl, s gy vgeredmnyben hosszabb idõre lesz szksge, hogy egy teljes keringst vgezzen krlttnk. Szmtsok szerint a Hold vente 4,5 cm-rel tvolodik Fldnktõl e jelensg hatsra. Ez az rtk persze szintn elhanyagolhatnak tûnik a Fld-Hold tvolsghoz kpest. Ha azonban azt is figyelembe vesszk, hogy a daglysrlds amely a mltban -amikor a Hold sokkal kzelebb volt hozznk- lnyegesen nagyobb volt, akkor arra a kvetkeztetsre jutunk, hogy a kt gitestnek egymillird vvel ezelõtt olyan kzel kellett lennie egymshoz, hogy szinte sszertek. Nyilvnval, hogy valamilyen oknl fogva a srldsi erõ kisebb volt. A kutatk felttelezik, hogy a vltozs a kontinensvndorlssal magyarzhat. A Fld õskorban, amikor a kontinensek egyetlen szrazfldet alkottak, a daglysrldsnak sokkal kisebbnek kellett lennie, mint napjainkban, mivel a kontinentlis selfek teljes terlete akkoriban sokkal kisebb volt.
A szrazfld, az gynevezett litoszfra a Fld felsznnek kb. 30%-a. A fennmarad 70%-ot tengerek s cenok bortjk. Ez az gynevezett hidroszfra.

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal