Merkr

Nla csak a Plt kisebb. A Merkrnl nagyobb tmrvel kt hold is bszklkedhet, ezek a Ganymede s a Titn. Igaz ugyan, hogy a Merkr srsge kb. hromszor nagyobb az t lekrz holdaknl.
A Merkrt csak egyetlen rszonda, a Mariner-10 ltogatta meg. 1973-ban s 1974-ben hromszor replt el mellette. Felsznnek csak a 45%-t trkpeztk fel.
A Merkr bolyg viszonylag fnyes, nla csak a Jupiter, a Vnusz s idnknt a Mars ragyog fnyesebben. Mgis elg nehz megfigyelnnk, mert mindig a Nap kzelben jr. Kicsiny plyatmrje miatt sohasem tvolodik el 28 foknl messzebbre a Naptl, s ezrt csak akkor figyelhet meg tvcs nlkl, amikor este vagy hajnalban a horizont kzelben tartzkodik. A bolyg szlelst az is nehezti, hogy korongjnak tmrje mg tvcsben is rendkvl kicsinynek ltszik. Als egyttllsban 12,9 vmsodperc a ltszlagos tmr, pedig ilyenkor ltszik a legnagyobbnak, minthogy ilyenkor van a Merkr a Nap s a Fld kztt. Fels egyttllsban, amikor a Nap tellenes oldaln tallhat, a bolygkorong ltszlagos tmrje csupn a maximlis egyharmada.
A bolyg hromszor fordul meg tengelye krl, mialatt kt teljes keringst vgez a Nap krl. Az elmleti vizsglatok sorn kiderlt, hogy a keringsi s a forgsi peridus hossznak e klnleges arnyrt a bolyg testben fellpett ers daglysrlds a felels. A jelensg hasonl ahhoz, mint ami a Hold esetben jtszdott le, csak az a lnyeges klnbsg, hogy a Merkr rendkvli mrtkben elnylt ellipszis alak plyja idzte el, hogy a bolyg kt kerings alatt hrom forgst vgez, mg a Hold esetben a kt peridus tkletesen kiegyenltdtt. Amikor a Merkr a legkzelebb jr a Naphoz, plyamenti sebessge olyan nagy, hogy az ebbl add szgsebessg fellmlja a tengelyforgst. Ezrt azutn a bolyg felsznn ll kpzeletbeli megfigyel szmra olyan jelensg kvetkezne be, amely az egsz Naprendszerben egyedlll. Nhny napon t a Nap a szoksossal ellenttes irnyban haladna az gen, majd ismt megfordulva folytatn tjt az gitestek kztt. Ha a megfigyelnk gy helyezkedne el a Merkron, hogy a perihliumtmenet idejn a Napot a keleti horizonton ltn, tanja lehetne annak, amint csillagunk feltnik a horizonton, visszafordul, lebukik az al, majd rviddel ksbb ismt felkel, hogy most mr folytassa is gi tjt.
A Merkr felszne a Holdhoz hasonl: krterekkel bortott fennskok s egyenletesebb felszn vulkanikus sksgok tagoljk. Felsznn terl el a mintegy 1400 km tmrj koncentrikus, kr alak Caloris medence, amely egy hatalmas becsapds sorn keletkezhetett.
A Merkr felletnek minden ngyzetmterre hatszor annyi sugrzs rkezik a Napbl, mint a Fld azonos nagysg terletre. A bolyg nappali hmrsklete elg magas, tlagban 600 K (kb. 330 Celsius fok), mikzben elri a 750 K (480 Celsius fok) krli maximumot. Ugyanakkor jszaka a hmrsklet 90 K-re (kb. -180 Celsius fok) sllyed.
A Merkrnak nincs szrevehet srsg lgkre. Tekintettel arra ugyanis, hogy a bolyg napsttte oldala igen forr, fel kell tteleznnk, hogy mg a legnehezebb gzok is eltvoztak onnan. Radsul az sszes bolyg kzl a Merkr felsznnek fnyvisszaver kpessge a leggyengbb, leginkbb a stt holdtalajhoz hasonl. A Merkr felszne ltal szrt napfny sznkpi vizsglata is megersti, hogy a bolygnak nincs kimutathat lgkre.
Anyagi, kmiai sszettelt tekintve a Merkr Fld tpus bolyg. Kicsiny mrete ellenre a Merkr srsge kzel azonos a Fldvel, ami azt sugallja, hogy vastartalma a Fldnek nagyjbl a ktszerese lehet. A vas-nikkel mag a bolyg sugarnak nagyjbl a 75%-t teszi ki. Ez a mag kpviseli a bolyg tmegnek a 80%-t.
A Merkr mgneses tere csaknem elri a Fldn mrt mgneses tr erssgnek 1%-t.
A Merkrnak nincs holdja.

|