A rejtlyes kezdet
s mgis mozog a Fld! A monda szerint ezzel a felkiltssal zrult le a szellemi forradalmak egyik legnagyobbika, ha egyltalban nem a legnagyobbika. Azta is gyakran idzik ezt a mondatot - sokszor taln tl igaztalanul is - mint azon tvedsek lltlagos bizonytkt, amelyekhez a makacssg s illetktelensg vezetett.
E tvedsek trtnete kzismert. A rgiek szemben a Fld volt a vilgmindensg kzepe. Felfogsuk szerint minden gitest a Fld krl mozog kzs kzpont plykon. Azok a ksrletek, melyek a Napot akartk a vilgmindensg kzpontjba helyezni, csak a ksbbi korok tudomnyos meggondolsainak voltak fenntartva. Tvedsnek szmtott, ha valaki a Fldet a Nap krl val forgsban a tbbi bolyghoz akarta hasonltani: hiszen a Fldet mland gitestnek tekintettk, melyet a Teremt csak rvid idre helyezett a mindensgbe. A kzpkorban azutn ms felfogs lett rr. Lassacskn megsznt az az elkpzels, hogy a Nap s a csillagok rkkvalk. Lassanknt elfogadtk az arab AL-BITROGI felfogst, mely szerint a vilgmindensg kilenc szilrd, ttetsz szfrbl ll. A paradicsom helye a legkls, kilencedik szfrn kvl volt. Ahhoz, hogy valaki idejuthasson, gi vezetre volt szksge. A legjobbnak Mihly arkangyalt tartottk, mint aki legjobban ismeri a Fldrl a paradicsomba vezet tnak a szilrd szfrkon t viv kapuit s nylsait.
A kzpkori gondolkodk sem erltettk meg tlsgosan magukat, hogy az gitestek mozgst tudomnyosan megmagyarzzk. Mg maga AQUINI SZENT TAMS is nagyon szabadon kezeli ezt a krdst: hite ahhoz a sziklaszilrd meggyzdshez vezette, hogy az gitestek mozgsa nagyon bonyolult mdon jtt ltre, vges emberi elmnkkel sohasem fogjuk felfogni. A reformci sem hozott sok jtst ezen a tren. Akkoriban KOPERNIKUS felfogsban mg csak tudomnyos elkpzelst lttak, s azt vltk, hogy helytelensgt vgtelenl egyszer szmtssal lehet bebizonytani. E felfogs forradalmi eltrst csak GALILEI fellpse hozta meg. A tvcs felfedezse utn GALILEI ugyanis arra a meggyzdsre jutott, hogy Fldnk nem lehet a Naprendszer szilrd kzpontja. Hossz habozs utn, jakarat tmogati unszolsra vgl is nyilvnossgra hozta e meggyzdst. Ennek az lett a kvetkezmnye, hogy tantsval, mely az akkori tudomnyos nzettel ellenkezett, a ppai trvnyszk el idztk, ahol visszavonta. De a legenda szerint, melyrl megllapthat, hogy ksbbi mer koholmny, makacs meggyzdsnek mgis kifejezst adott azzal, hogy vgl gy kiltott fel: Eppur si muove! s mgis mozog a Fld!
Az a nyughatatlansg, amely ennek a knyvnek a cmben szerepel, nem az, amely GALILEI hrnevt rkre megalapozta. De mgis meg kellett emlkeznnk GALILEI-rl, mieltt a fldtrtnet tovbbi trgyalsait megkezdenk. Hiszen mgis csak volt az a kutat, aki a tudomnyt - gy a Fldrl szl tant is - bizonyos biblikus elkpzelsektl megszabadtotta. nyitotta meg az utat szmos utna kvetkez kutat szmra, akik azutn szz meg szz fradsgos megfigyels rn mgis csak kzelebb vittek bennnket szrmazsunk rk rejtlynek megoldshoz. A kinyilatkoztats isteni eredett azonban a tudsok kzl egyetlen egy sem tagadja meg, mg akkor sem, ha rgi felfogsok hamis voltt a mai mr nagyon tkletes eszkzkkel ki is mutathatjuk. Hiszen a tuds jl tudja, hogy minden j felfedezs csak jabb rejtlyek el lltja a kutat elmt, minden felelet jabb krdseket foglal magban, s mindezek a Teremt Hatalom megismershez vezetnek. Ha gy nzzk a dolgokat, akkor ezeknek a kutatknak az lete nem egyb, mint rks hitvalls. A hit ott kezddik, ahol a tudomny vgetr!
Dcsretes szokss lett tudsunk egyes fejldsi szakaszait azon tudsok nevhez kapcsolni, akik az emberi gondolkods s ezzel karltve a tudomnyos kutats szmra j utakat jelltek meg. gy teht a mi tudomnyunk fejldsnek hossz tjt gy jellemezhetem, hogy ez az t GALILEI-tl WEGENER-ig vezet. Az els a fradsgosan tapogatz kezdet kpviselje, a msik pedig mersz s zsenilis elmlet megalkotja, aki Fldnk felletnek minden mozgalmt egy elmlettel akarja sszefoglalni. Mindketten ugyanazt a tudomsszomjat reztk magukban, mindketten a teremtst s ezzel a Fld keletkezsnek nagy titkt akartk megfejteni. Monda s hitrege, hit, tudsszomj s tudomny, mindegyik a maga mdjn, a maga mdszervel igyekezett a nagy krdst megoldani. s ma mgis getbben, mint valaha, ll elttnk a nagy krds: honnan jttnk, hol vagyunk, hova tartunk? Nyugtalansg fogta el "az igazsg megismersre trekv, ktked nemnket" is.
Valamennyi tudomny kztt ppen a fldtan szmra a legersebb s legnagyobb annak a logikai szksge, hogy vlaszt adjon arra a krdsre, hol vagyunk? A ma ppen a fldtan szmra a legfontosabb, hiszen ppen a fldtannak egyik alaptrvnye, hogy mindannak, ami ma s itt, a Fldn s Fldben lejtszdik, ms idben s ms helyen hasonl mdon kellett vgbemennie. A fldtan tulajdonkpen trtnelem, annak a bolygnak trtnelme, amelyen az emberisg szletett s tovbb fejldtt. A Fld mai llapota a fldtan szmra idbeli forma, ama sok vltozsnak s mozgsnak az eredmnye, melyeknek trvnyszersgeit ppen ez a tudomny igyekszik megllaptani, forma, mely a termszet rk ritmusa szerint megint csak tovbb fog vltozni. A fldtan a fld neke, melyet gynge emberi hang utna dalol. Mint minden trtnelmi tudomny, a fldtan is forrsokat keres, tnyeket, melyekbl adatait merti. Ezek a forrsok azonban nem szp brkkal dsztett rott pergamentek, nem is szerszmok, melyekkel a kezdetleges ember els gyetlen prblkozsainak nyomt hagyta htra, hanem kis kdarabok, melyek a mikroszkp alatt vizsglva egsz hegysgek fejldst trjk elnk. Vagy a fldtani gondolkozsmd mg merszebb s nagyszerbb kifejezsvel lve: kvletek, hajdan lt lnyek megkvesedett maradvnyai. Az emberi termszetnek ez a merszsge, mellyel a holt formbl minden trtns l s mozgalmas alaptrvnyt vezette le, teszi nmileg rthetv annak a fldbvrnak dlyfs felfogst, aki kijelentette, hogy az emberisg "befejezheti majd egykor a termszet megkezdett munkjt!"
A valsg azonban szernyebb beltsra int. Eddig mg csak azt tapasztaltuk, hogy mindenben folytonos fejlds van, vagyis mozgs. Nemcsak abban a sokat hangoztatott fejldsben, amely a majomtl az emberhez vezetett volna, hanem az egsz l, anyagi, szerves vilgban is, nvnyek, llatok krben ppgy, mint magban a Fldben. Az egsz anyagra rvnyes a fejlds alaptrvnye. Keletkezs s elmuls trvnyszer kapcsolatban llanak egymssal. Ezt a gondolatot juttatta kifejezsre a fldtan egyik kivl mvelje, amikor azt mondta: A geolgus jl tudja, hogy a Fldn semmi sem rk!
Annak a felismersnek a kvetkeztben, hogy a Fldn minden let fejlds tjn jtt ltre, nmely biblikus nzetnek el kellett tnnie, hogy helyet adjon a tudomnyos megllaptsoknak. A fldtan kiszabadtotta magt a teremts s znvz trtnete szszerinti szvegnek bklyibl. A teremts hat napjt elszr hat tetszleges, leginkbb s klnsen a vallstantsban 1000 esztendt tfog idszakra hosszabbtottk meg. Ksbb azutn amikor a hit s tudomny kzti vitt ez sem szntette meg, a teremts hat napja sokkal szlesebbkr rtelmezst nyert.
A Naprendszer s kialakulsnak elmletei.
A Fldnek megvan a maga sajt helye a Naprendszerben s egsz ltt az ott uralkod trvnyek szabjk meg. Habr csak az a clunk, hogy a Flddel foglalkozzunk, mgis a krds, hogyan keletkezett a Fld, hogyan jtt ltre, arra knyszert, hogy a Naprendszer keletkezsnek krdst is megvizsgljuk. Ez a krds azutn megint jabb krdsekhez vezet, - vgl is eljutunk az els tyk s az els tojs rgi, kzismert trtnethez! A csillagszok, akik a Naprendszer keletkezsre vonatkozlag illetkes vlaszt adhatnak, az vek folyamn klnbz elmleteket lltottak fel. Ezek rszben annyira gyerekesek voltak, hogy sokszor az avatatlan is, br gyakran igaztalanul, nevet rajtuk, rszben pedig annyira bonyolultak, hogy kompliklt szmtsaik csak a csillagvizsgl intzetek rejtlyes vilgba valk. Amidn a csillagsz a Hold keletkezsnek krdsvel foglalkozik, olyan okok miatt, melyekrl ksbb mg sz lesz, "nyilvnval knyszerbl a Fldhz tr vissza s a krds tovbbi kibogozst tadja a fldbvrnak". A kt tudomny ezen hatrterletrl azutn sokat beszlnek s rnak mindaddig, mg egy jabb elmlet nem szletik. Egy ideig ez az j elmlet is megllja helyt, szellemes vdelmezi lesznek, mgnem aztn elavul s helyet ad jabb elmletnek, amely pontosabb megfigyelseken alapszik. Nha egy ideig tbb elmletnek is vannak hvei egyszerre, mg csak el nem spri ket egy rendkvli egynisg nagyszer szellemi mve, amelynek megalkotjt a trtnelem azutn lngsznek nevezi el. Akkor azutn ez az j felfogs lesz az j elmlet s a rgieket mr csak nhny szorgalmas gyjt kartotkja rzi meg. Egyes rszleteik pr ember agyban esetleg mg tovbb lnek, olyanokban, akik ragaszkodnak a rgihez s nem szvesen veszik az jat.
Tny azonban, hogyha az ember a napokat s a csillagokat akarja kzs tulajdonsgaik alapjn osztlyozni, akkor elbb az elmleteket kell rendszereznie. Vannak monisztikus s dualisztikus elmletek, ms szval mindezen elgondolsok, melyek Naprendszernk kialakulsval s felptsvel foglalkoznak, kt nagy csoportra oszthatk. KANT s LAPLACE elmletei, melyek egymstl csak kevss klnbznek, az els, a monisztikus csoportba tartoznak. Mindkt tuds egymstl fggetlenl s kiss eltr alakban lltotta fel alapvet elmlett, melyet ppen ezrt ltalnosan Kant-Laplace-fle elmletnek neveznek. Ez az elmlet a kezdet kezdetn alaktalan skdt ttelez fel. Ebbl az skdbl alakult ki azutn fokozatosan Naprendszernk, amelyen bell meghatrozott s ltalnos rvny trvnyek uralkodnak. Ilyen fejldst gyakran figyelhetnk meg a termszetben. A kezdet legtbbszr egyszer, forma nlkli s szablytalan; a vgeredmny sszetett s sokfle rszlet bonyolult sszessgbl ll, amely azonban minden bonyoldottsga ellenre is egyszer trvnyekkel vagy kpletekkel magyarzhat meg. E tnyek szemlletnl az ember alig tudja magt kivonni annak a lenygz benyomsnak a hatsa all, hogy a termszet a meglv anyaggal takarkosan gazdlkodva, az eredetileg nyers s laza tmegbl vgl is harmonikus, mesteri egszet alaktott ki. Ugyanez rvnyes egybknt - taln mg nagyobb mrtkben - a szerves vilgra, az lk vilgra is.
A Kant-Laplace-fle elmlet szerint a Naprendszer kialakulsa az alaktalan skdbl a kvetkezkpen ment vgbe. Az skd srsdsvel kiterjedt gztmegbl ll Nap alakult ki. Ez a Nap lehls s sszehzds kvetkeztben gzgmbb srsdtt. Az egyenltje mentn ezutn egyre kisebbed kzs kzpont gyrk vltak le, mint amilyeneket mg ma is ltunk a Saturnus krl. A gyrkben lev srbb magok krl vgbement srsds folytn a klnll testeknek egsz sora keletkezett, egsz bolygraj, mely azutn a Nap krl keringett. Ltk kezdetn ezek a bolygk gznem llapotak voltak, teht bellk is levlhattak gyrk, melyek sszesrsds folytn maguk is holdakk alakultak. Ezen elmlet szerint teht a Fld a Nap egy gyrjbl alakult ki, ksrje, a Hold pedig az akkor mg gznem Fld egy gyrjbl jtt ltre. Ily mdon nyerte el helyt a Fld-Hold-rendszer a Naprendszer keretn bell, anlkl, hogy a Naprendszeren kvli erk ebben kzrejtszottak volna.
Nagy vonsokban ez a monistk elmlete. Ezzel ellenttben a dualistk a Naprendszeren kivli alakt ert tteleznek fel.Foglalkozzunk ezek kztt CHAMBERLIN korszer elmletvel, mely a csillagszok szerint "kivl kiindul pontot" jelent. CHAMBERLIN szerint Napunkhoz valamikor egy csillag olyan kzel haladt, hogy a Nap egyenslyi s nyugalmi viszonyait rendkvl nagy mrtkben megzavarta. Ennek a veszlyes tallkozsnak s kzelsgnek kvetkeztben a Naprl gzrszek vltak le, melyek azutn rendkvl gyorsan lehltek. A gztmegek piriny bolygcskkknt viselked nagyon parnyi szilrd testecskkk srsdtek, melyeket tudomnyos nven planetezimloknak neveznk. Az ily mdon kialakult spirlis kdben itt-ott srbb rszek ltesltek, melyek mind tbb s tbb planetezimlt vonzottak magukhoz, mgnem azutn bolygkk alakultak, mint a min a Fld is. A Kant-Laplace-fle elmlettel szemben itt van az egyik fklnbsg. CHAMBERLIN szerint ugyanis a Fldnek mr szletse pillanatban is volt szilrd magva, mely ksbb a planetezimlok folytonos hozztapadsval egyre nagyobbodott. CHAMBERLIN egybknt a holdak keletkezst is megmagyarzza. Szerinte ezek olyan kisebb terjedelm gitestek, melyek a nagyobb bolygk vonzskrbe jutva, abbl tbb nem tudnak szabadulni. |