Gigantikus energik vonzsban
A 19. szzad csillagokkal, bolygkkal, aszteroidkkal, stkskkel s ismeretlen eredet, kds objektumokkal teli ege a 20. szzadban fokozatosan jabbakkal bvlt. A kdk egy rszt a Tejtrendszeren kvlre szmzte a tudomny, a bolygk szma 1930-ban egyel tbb, vagyis 9 lett, mikor Clyde W. Tombaugh Percival Lowell szmtsai alapjn felfedezte a Pltt. Naprendszernk hatrvidke – a Plt plyjn tl - egyre lesebben rajzoldott ki a tudsok fejben; a Voyager-1 rszonda pedig 2003-ban t is lpte ezt a hatrt – a heliopauzt. A vltozatlannak s llandnak hitt Univerzum – Einstein kozmolgiai llandjnak ellenre – mindvgig tgult, igaz, ezt csak 1924 ta, Slipher-nek ksznheten tudjuk. A tudomnyos forradalom j, egzotikus objektumokkal npestette be a kozmoszt. Egyms utn lptek sznre a neutroncsillagok, pulzrok, kvazrok; a mr korbban (1783; John Mitchell) is sejtett stt objektumok, a fekete lyukak pedig egszen mulatba ejtettk a tudomnyos kzvlemnyt: bekzdttk magukat a galaxisok magjba, ahol tbb milli naptmegnyire nttek s Hawking ta (1973) azt is tudjuk, hogy sugroznak.
Ezek a klnleges objektumok azrt maradhattak a 20. szzadig a homlyban, mert nem csak az optikai tartomnyban sugroznak, hanem rdiban, infravrsben, ultraibolyban, rntgenben, esetleg gammban.
Vannak azonban olyanok is, amelyek elssorban a gamma-tartomnyban sugroznak. A 20. szzad egyik legnagyobb s taln a legtbb csillagszt megmozgat rejtlye, a gamma-felvillansok eredete lassan tisztzdni ltszik.
De ez nem volt mindig gy…
gy kezddtt…
„Akkora energia, mintha a Napunk teljes tmegt 10 msodperc alatt tiszta energiv alaktannk.”
Dale Frail
1967 jl. A Vela amerikai mhold nhny msodperces idtartam, vletlenszeren sztszrt gammaforrsokat detektlt – szovjet nukleris robbantsok helyett…
A hideghbor kells kzepn jrunk, az USA biztonsgi intzkedseket dolgoz ki az rversenyben len jr Szovjetuni ellen, a 60-as vek elejn megkttt atomcsend-egyezmny betarttatsa a cl. A Hold tls oldaln felrobbantott atombombktl tartanak, m ehelyett egszen msra lesznek figyelmesek…
A kitrsek ltalban 10-30 s-osak voltak, de azon bell 0,001 s-os peridussal vltozott az intenzitsuk. Ksbb az szlelsek sorn 2 csoport hatroldott el: az egyik 0,3 s idtartam krli gyakorisgi maximummal, a msik pedig 30 s krli maximummal rendelkezik. (Ezek 2 klnbz forrsbl szrmaznak, a ksbbiekben errl is sz lesz.) Nem lehettek fldi eredetek, de a Napbl sem szrmazhattak. A legklnsebb az volt, hogy szinte az sszes energit a gamma-tartomnyban sugroztk ki – ms gamma-forrsokkal ellenttben – s csak egy keveset a rntgenben.
Nem ismertk teht tvolsgukat sem, annyit azonban mr a gamma-tartomny is elrult, hogy a sugrzs energija meghaladja a 100 keV rtket, teht hullmhosszuk 0,01 nm-nl is rvidebb. De mg ezen bell is lehetnek jelents klnbsgek. Tartozhatnak galaxisunkhoz – ebben az esetben a Tejtrendszer fskja illetve kzppontja krl srsdst kellene tapasztalni – de az is lehet, hogy kozmolgiai tvolsgokban kell keresnnk ket – ebben az esetben teht risi energit kell feltteleznnk.
De mi kpes ekkora energit ellltani?
Mr a gamma-felvillansok (GRB= Gamma-ray Burst) felfedezse ta a legklnbzbb elmletek szlettek arrl, hogy mi llhat a jelensg htterben. Ezek kztt taln mr tbb van, ami tlhaladottnak szmt, mgis hozzjrult a folyamat megrtshez, amely mg ma is tart…
Az egyik elmlet nem csak a Tejtrendszeren belli, hanem Naprendszernk hatrn lv eredetet felttelezett, ahol a kzel fnysebessgre felgyorsult intersztellris porrszecskk a napszllel kerlnek klcsnhatsba.
Sokan gyanstottk a neutroncsillagokat is, mint a jelensg kivlt okt. Don Lamb, a Chicagoi Egyetem tudsa az risi energia-felszabadulssal jr n. csillagrengseket vlte a jelensg htterben ltni, amely a csillag krgnek elmozdulsval jr. Ehhez Tejtrendszer-bli eredetet felttelezett, amelyrl ma mr tudjuk, hogy nem felel meg a megfigyelseknek.
Ms elmletek neutroncsillagba zuhan anyaggal prbltk megmagyarzni a felvillansokat. Mr 98 ta nyilvnval, hogy a csillagkzi trben felhkben elhelyezked stksk – egyesek szerint gyakori – becsapdsai csak rntgensugarak keltsre elegendek. m maga a gondolat nem irrelis, hiszen a lgy gamma-ismtlk valban a neutroncsillagok egyik tpustl, a rendkvl ers mgneses trrel rendelkez magnetroktl szrmaznak.
m azt minden, a tmval foglalkoz szakember elismerte, hogy egy elmlet, akrmilyen tetszets is, nem mindig egyeztethet ssze a valsggal…
A rejtly megoldshoz tovbbi szlelsi adatokra, elssorban a forrsok helyzetnek pontos meghatrozsra volt szksg. Kt program irnytsval megkezddtt a gamma-felvillansok eredetnek feldertsre irnyul hossz, s egyszernek semmikpp sem mondhat kzdelem.
A Compton Gamma-Ray Obresvatory-t (CGRO) 1991. pr. 5-n lltottk Fld krli plyra (s 2000 jniusban semmistettk meg). Ezt kveten nem sokkal egy jabb detektorral bvtettk, gy a BATSE (Kitrs- s vltozforrs vizsglat) is megkezdte mkdst, mgpedig jelents eredmnnyel: tbb, mint 1600 GRB felfedezse fzdik a nevhez. A kt projekt egyttesen kb. 3000 gamma-forrs katalogizlst – 4B Cataloge - tette lehetv 1991 s 2000 kztt.
De kezdetben a rejtly csak fokozdni ltszott. Minden kitrs egy jabb krdssel fzte tovbb a problmt, amelynek oka a kitrsek pozcijnak nehzkes megllaptsban keresend. A gamma-sugarak fkuszlst a technika sokig nem tette lehetv. A kitrs helynek megllaptsa legfeljebb nhnyszor 10 fokos pontossggal (pontatlansggal) volt meghatrozhat.
Az ttrst az 1996. pr. 30-n felbocstott mhold, a BeppoSAX hozta, ami egy holland-olasz egyttmkds eredmnye. Furcsa nevt Giuseppe Occhialini olasz fizikus s rntgencsillagsz becenevbl (Beppo) s a rntgencsillagszati mhold olasz megfeleljbl (Satellite per Astronomia a Raggi-x) kapta. Feladata a forrsok pozcijnak nhny vperces pontossg meghatrozsa volt.
A jelensg valdi oknak feldertshez azonban a gamma-tartomny kevsnek bizonyult. Ezt az 1970-es vekben Santa Cruzban megrendezett konferencin is kimondtk. Olyan mholdat terveztek, amit a gamma-detektorok mellett ultraibolya- s optikai rzkelkkel is ellttak. Megszletett a HETE (High-Energy Transient Explorer – Nagyenergij Tranziens szlel) terve, ami a hozz fztt remnyek ellenre is megmaradt csupn elkpzels szintjn. A problma az 1996. nov. 4-n megksrelt plyra lltsakor jelentkezett, ami egy Pegazus rakta vezrlsvel trtnt, s az elektronikus rendszer meghibsodsa okozta. A HETE a raktba szorult…
Utdja, a HETE-2 azonban 2000. okt. 9.-i plyra lltsa ta folyamatosan tovbbtja a jeleket.
Nem szksges azonban, hogy a gamma-tartomnybeli rzkelkn kvl ms detektorokkal is el legyen ltva a mhold, az is elg, ha egy msik – pl. fldi telepts – teleszkppal ssze van ktve, ami kitrs esetn a forrs pozcijnak azonnali tovbbtst, s pl. egy fldi teleszkppal az optikai sszetevk rzkelst teszi lehetv.
gy gondolkoztak a Michigani Egyetem, a Los Alamos-i Nemzeti Laboratrium s a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratrium csillagszai, a ROTSE (Robotic Optical Transient Search Experiment, vagyis Robotvezrls Optikai Tranziens Kutat Ksrlet) tervezi is. A hlzat egyelre 2 tvcsvel rendelkezik – Ausztrliban s Texasban – m ez mg 2 – nambiai s trkorszgi – mszerrel fog bvlni. Az automata tvcsvek kzvetlenl az rzkel mholdtl kapjk a jelzst, gy mg a kitrs lecsengsi idejn bell az adott irnyba fordulhatnak, s a 4 db, nagy ltszg fnykpez lencse segtsgvel kimutathatjk az optikai sszetevket. A rendszer tervezsnl az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy valamelyik mszer mindig az jszakai gboltot tudja vizsglni.
gy tnt teht, hogy minden eszkz rendelkezsre ll a jelensg megfejtsre irnyul kutatsokhoz…
A megrts folyamata
„Ha a kitrs valahol a galaktikus szomszdsgunkban trtnt volna, fnye nappali vilgossggal rasztotta volna el Fldnk jszakai oldalt.”
Dr. Carl Akerlof, a ROTSE vezetje
A gamma-kitrsek trtnete – br mr az 1960-as vektl vannak elzmnyei – valjban csak 1997. febr. 28-n kezddtt az optikai sszetevk szlelsvel. A BeppoSAX kamerja a felvillans helyn egy gyorsan halvnyod rntgen-forrst tallt. A kitrst az optikai tartomnyban is szleltk a kanri-szigeteki 4,2 m-es Herschel- tvcsvel. A felvtelen egy halvny fnypont tnt fel, ami 8 nappal ksbb mr nem ltszott.
A kvetkez esemny, ami mrfldknek szmt a GRB-k megismersnek tjn, az 1997. dec. 14-n trtnt felvillans – a GRB 971214. (Minden gamma-kitrst a felfedezs idpontjval jellnek, mivel egy nap ltalban egy kitrst detektlnak.) A GRB 971214 azrt is kiemelt fontossg, mivel az addigi legtvolabbi s legnagyobb energij esemnyrl van sz. 9 MD fnyves tvolsga rvn ekkor bizonyosodott be, hogy a kitrsek valban kozmolgiai tvolsgokban trtnnek, ami sok – elssorban a Tejtrendszerhez tartoz neutroncsillagra vonatkoz – elmletre mondta ki a hallos tletet. A felvillans helyn – az Ursa Maior csillagkpben - egy halvny galaxis ltszott az optikai tartomnyban. Tvolsga akkora energit engedett felttelezni, amely sokkal nagyobb, mint amennyi egy szupernva teljes sszeomlshoz szksges, belertve az ekzben felszabadul neutrnk sszes energijt is. Mg a neutroncsillag – fekete lyuk tkzsnl – a ma elfogadott egyik elmlet, amit a ksbbiekben fogok kifejteni – felszabadul energinl is nagyobb.
Felmerlt egy olyan lehetsg is, miszerint egy tbb szzezer vagy milli csillagot tartalmaz halmaz tagjai a gravitcis vonzs kvetkeztben egyre kzelebb kerlnek egymshoz, majd a folyamatos tkzsek rvn egy „szupercsillag” keletkezik, melynek sszeroppansa fekete lyuk kialakulshoz vezet. A folyamatot nagy energij neutrnk, antineutrnk s gamma-sugrzs ksri. Ezt azonban ma mr nem tartjk valsznnek, mert az tkzsek valsznsge ehhez elg csekly.
A rejtlyt csak fokozta az 1999. jan. 23-n trtnt kitrs. A Compton, a BeppoSAX s a ROTSE egyidejleg szleltk. Ez azonban mg mindig nem jelentett volna akkora ttrst, ha a felvillansok helyzetnek meghatrozsra nem dolgoztak volna ki egy forradalmi mdszert. Az jts a NASA marylandi Goddard rreplsi Kzpontjban dolgoz dr. Scott Barthelmy s kollgi nevhez fzdik, s eredmnyekppen az egy napos helyzet-meghatrozs ideje nhny msodpercre cskkent, ami mg a kitrs lecsengsi idejn bell van. gy a ROTSE a Compton jelzseit kveten kb. 4 msodperccel a megadott irnyba fordult.
A kvetkezket tapasztaltk: a kitrs fnyessge az optikai tartomnyban 10 s alatt 9 magnitdig emelkedett, majd egy perc alatt elhalvnyodott. A tvolsga az sszes addig szlelt kitrsnl nagyobb volt (a z=1,6-os vrseltoldsbl kb. 3711 Mpc, azaz kb. 12,1 MD fnyv; ha H=60 km/s/Mpc), gy az esemny abszolt fnyessge is rekordnak szmt. Ha minden irnyban egyenletesen sugrozdott szt, egyenrtk volt 10 milli szupernvval, vagy 10 ezer kvazrval.
De mekkora energia is ez valjban? Ha a sugrzs minden irnyban egyenletes volt, akkor egy kb. ktszeres naptmegnyi anyag teljes annihilcija sorn felszabadul energia mennyisgvel volt egyenrtk. (Kb. 4·1047 J energirl van sz.) De felttelezhetjk-e, hogy a sugrzs intenzitsa minden irnyban ugyanaz, vagyis az energia-kibocsts egysgnyi felletre szmtva azonos? Semmikpp sem… m ennek megindoklsra ksbb kertenk sort.
rdekes jelensget detektltak 2000. mrc. 1-jn, az aznap felfedezett 3. gamma-forrs, a GRB 000301C esetben. Mr korbban is ismert volt– st gyakori jelensgnek szmtott - hogy egy nagytmeg galaxis – vagy galaxis-halmaz – a gravitcis terben elhajl fnysugarakat tvcsknt – gravitcis lencseknt – fkuszlhatja detektoraink fel, mgpedig megsokszorozva a kpt. Ez az n. gravitcis–lencsehats, amit az ltalnos relativitselmleti vonatkozsai miatt Einstein-gyrnek is neveznek. m a gamma-felvillansoknl ez volt az els ilyen eset, amit szleltek. A kitrs tvolsga kb. 13 MD fnyv (z=2,04; H=60 km/s/Mpc), s a Corona Borealisban tallhat. A gravitcis–lencsehatst – egszen meglepen – egy kb. fl naptmeg, 51 magnitds trpe csillag s egy halvny, 24 magnitds galaxis okozta, amelyek a Fldrl nzve fedsben voltak a gamma-forrssal. A jelensg hatsaknt az utnfnyls egy gyrknt jelent meg, ami pr napi halvnyods utn ismt kifnyesedett – max. fnyessge 20 magnitd krl volt az optikai tartomnyban – majd jra gyenglni kezdett a fnye, tgulsi sebessge ltszlag meghaladta a fnysebessget, a szlessge kb. 10 %-a volt a sugrnak. A gamma-kitrst egy mikromsodperces felbontssal tanulmnyozhattk, ami szintn egyedlll jelensg a GRB-k trtnetben.
Az egyik eddigi legfnyesebb s legkzelebbi kitrsnek lehettek tani 2003. mrc. 29-n. A tvolsga mindssze 2 MD fnyv (z=0,168), s tbb, mint 30 s-ig tartott: egy szuperris csillag omlott ssze fekete lyukk. Kt rval az els gamma-sugarak szlelst kveten az utnfnyls mg mindig trilliszor (1018-szor) fnyesebb volt a gamma tartomnyban, mint a Nap. A HETE-2 msodpercek alatt meghatrozta a pozcijt az Oroszln csillagkpben, majd tovbbtotta a fldi telepts tvcsveknek, pl. a ROTSE-nek, ami felvteleket ksztett a kitrsrl, s a lecsengs ideje alatt folyamatosan kvette. Tbb, mint egy rval a kitrs kezdete utn a forrs fnyessge mg mindig 12 mg volt, gy az amatrk is szlelhettk tvcsveikkel. Maximlis fnyessge idejn pedig szabad szemmel is megfigyelhet volt. 30 s 60 ra elteltvel rvid fnyessgnvekedst tapasztaltak, m 80 ra mlva teljesen elhalvnyodott.
Fizikai httr
A ma elfogadott elmletek magyarzata
„Minden gamma-felvillans egy fekete lyuk szletst hirdeti.”
M. Livio
Mibl indulhatunk teht ki egy GRB-kre vonatkoz elmlet megalkotsakor? Az biztos, hogy a nagyenergij httrfolyamat ers gravitcis teret s fnysebessghez kzeli mozgst felttelez, az energia-felszabaduls kvetkeztben pedig n. utnfnylst (afterglow) vrhatunk.
Ez mindkt ma elfogadott elmletet kielgti, amelyek a kvetkezk:
1. RVID IDTARTAM KITRSEK (SHORT GROUP); amelyekrl azt gondoljk, hogy neutroncsillag-neutroncsillag vagy neutroncsillag–fekete lyuk tkzsek sorn keletkeznek;
2. HOSSZ IDTARTAM KITRSEK (LONG GROUP); amelyekrl azt gondoljk, hogy Ib illetve Ic tpus szupernvk (hipernvk, amelynek egyik tpusai a kollapszrok) robbansa hozza ltre ket.
1. Neutroncsillagok tkzse ketts rendszerekben lehetsges, amelynek tagjai a perdlet –veszts miatt spirlis plyn fokozatosan egyre kzelebb kerlnek egymshoz. A perdlet -veszts gravitcis hullmok formjban trtnik – amelyek detektlsa az ltalnos relativitselmlet ellenrzsre is felhasznlhat. A folyamat sorn egymsba spirloz neutroncsillagok egyeslve fekete lyukat hoznak ltre. Nem sok ilyen rendszert ismernk, a 2003. v vgre mindssze 6-ot. Ezek kzl az egyik a Hulse-Taylor pulzr, ahol elszr sikerlt kimutatni a gravitcis hullmok formjban trtn perdlet –vesztst, s az ennek kvetkeztben fellp periduscskkenst. Egy ilyen rendszer pr 10 – pr 100 milli vig kpes fennmaradni, s a rdi-tartomnyban is jelents energit sugroz ki. A tudsok felttelezse szerint minden 1-2 vtizedben bekvetkezik egy ilyen esemny a Fld 60 milli fnyv sugar krnyezetben, ami kb. a Loklis Csoportot jelenti. Ebbl a tvolsgbl a fldi telepts gravitcis hullm obszervatriumok is kpesek lehetnek detektlni az esemnyeket – ha Einstein elmletei helyesek.
Egy perccel az tkzs bekvetkezse eltt a plyjuk pr szz km-esre zsugorodik, s a neutroncsillagok msodpercenknt 30-szor kerlik meg egymst, ami 30 Hz-es frekvencij gravitcis hullmokat jelent. Kzvetlenl az tkzs eltt a keringsi frekvencia rohamosan megnvekszik – 30 Hz-rl 1000 Hz-re – s vele egytt a gravitcis hullmok erssge is, amelyek a Fldet elrve egy atommag tmrjnek durvn 10-szeresvel mozdtjk ki az cenokat a normlis helyzetkbl. A 21. sz. csillagszainak feladata lesz, hogy amit a 20. szzadban elmletben megjsoltak, a gyakorlatban kimutassk.
A gravitcis hullmok rzkelsre fejlesztettk ki a LIGO –t (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory). A gravitcis hullmok az elektromgneses hullmokhoz hasonlan terjednek, m sokkal gyengbbek, hiszen a gravitcis er is gyengbb, mint az elektromgneses klcsnhats. Hasonlan gravitcis hullmok alakulnak ki fekete lyukak tkzsekor is, de mg ersebbek.
2. Leegyszerstve a kvetkez trtnik: a nagyenergij robbans keltette lkshullm kzel fnysebessggel mozog, majd a csillagkzi gzzal klcsnhatsba kerlve gamma-, rntgen-, optikai tartomnybeli sugrzst illetve rdihullmokat kelt. A folyamat a relativisztikus robbanshullm, melynek sorn a sugrzsi teljestmny a lecsengs ideje alatt az idvel fordtott arnyban cskken, de nha gyorsabban.
Ha lecsengsi id alatt a fnyessget az id fggvnyben logaritmikus skln brzoljuk, a kapott grbe – ami egy hatvnyfggvny – kzel egyenes lesz. Ez –1 s –2 kztti hatvnykitevt jelent, ami a sugrzs egysgnyi idn belli 10-ed, illetve 100-ad rszre – ltalban a kett kztti rtket mrnek – val cskkenst jelenti.
Hogy a folyamat sorn gamma-sugrzs keletkezzen, a lkshullmnak a fnysebessget megkzelt sebessggel kell haladnia, gy csak kevs nagy tmeg rszecskt – amilyenek a barionok is, pl. protonok…- tartalmazhat.
Ha viszont relativisztikus sebessgekrl van sz, akkor a specilis relativitselmlet kvetkezmnyeivel is szmolnunk kell. A kls megfigyelhz kpest fnysebessghez kzeli sebessggel vgbemen mozgsoknl a tvolsgok ltszlagos rvidlse, s az id Lorentz-transzformcinak megfelel lelassulsa (iddilatci) lp fel. Ez azt jelenti, hogy amit – az utnfnylssel egytt – nhny naposnak szlelnk, a robbans helyn hnapokig is eltarthatott.
Az eredeti fnyessg s energia meghatrozst azonban mr elg ersen befolysolja, hogy a sugrzs nagy sebessggel mozog a megfigyel fel, melynek kvetkeztben hullmhossza lecskken – teht a frekvencija megn –ami a sznkpvonalak kisebb hullmhosszak fel val eltoldst jelenti, vagyis a kk tartomny fel: ez a kkeltolds. (Ellenkez esetben ennek fordtottja trtnik, ami vrseltoldst jelent, s a legtbb extragalaxis esetben fennll.) A kkeltolds sorn megsokszorozdik a fotonok energija, ami felersti a fnyessget. Teht az eredeti fnyessg s energia meghatrozsra egy, a lkshullm sebessgvel mozg koordinta-rendszert kellene alkalmazni, illetve a kozmolgiai trgrblst is figyelembe kellene venni.
De ha a robbans eredeti energijt kell meghatroznunk, tudnunk kell, hogy a sugrzs minden irnyban azonos mennyisgben hagyja-e el az objektum fellett. Sok esetben ugyanis ppen az ellenkezjvel tallkozunk. Az ilyen objektumoknl a sugrzs nyalbba rendezdik (kollimldik), ami a felttelezett sszenergia akr 100-ad rszre val cskkenst is okozhatja. Megfigyelhet a jelensg a Nap esetben, a protocsillagoknl, a planetris kdknl, a fekete lyukaknl, a kvazroknl s a blazroknl is.
A tudsok most leginkbb az utbbi lehetsg mellett rvelnek, egyrszt az energia – eddigi tapasztalatok alapjn – irrelis mrtke, msrszt az utnfnyls esetenknti gyorsabb halvnyodsa miatt. Az utbbi ugyanis arra utal, hogy a robbanshullm nem lehetett gmbszimmetrikus.
Ahogy ezeket az elmleteket megalkottk, jrartelmeztk az elbb emltett gigantikus esemnyeknek vlt kitrseket is, s jelentsen mdostottk az energia felttelezett rtkt. A GRB 990123 korbban 3 ezer szupernva tgulsi energijval egyenrtknek hitt energia-kibocstsa egy neutroncsillag sszeroskadsakor felszabadul sszenergia 10%-ra cskkent, ami egy norml szupernva-robbans tgulsi energijnak 10-szerese.
m egyeseknek mg ez sem volt elg meggyz rv a sugrzs kollimlt volta mellett. Az „ellenzk” lltsa szerint a nagy tmeg csillagokat az ltaluk kidobott csillagszl veszi krl, amibe beletkzve a gmbszimmetrikus lkshullm gyorsabban lelassul, ami gy magyarzatot jelenthet az utnfnyls gyors lefolysra is.
m az elmletek egszen 1998. pr. 25.-ig csak elkpzelsek voltak. A BeppoSAX egy rntgen-sugrforrs prt rzkelt, melyek kzl az egyik szablyos lecsengsi idvel rendelkezett, a msik ltszlag llandan sugrzott. Az optikai tartomnyban a forrs helyn egy szupernvt –SN 1998 bw – talltak, igaz, nem pontosan egyezett a helyzete a gamma-forrsval (GRB 980425). Mikor sikerlt pontosabban meghatrozni a pozcijt, kiderlt, hogy az egyik – egyenletesen sugrz – rntgenforrs helyzete egyezik az optikai tartomnybeli felvillansval. Nhny nappal ksbb a szupernva irnyban egy rdiforrs is feltnt. Az esemny 40 Mpc (vagyis kb. 130 milli fnyv) tvolsgra trtnt. Spektruma alapjn az Ic tpus szupernvkhoz tartozik, m a folyamat sorn felszabadult sszes energia nagysga – fnyessgbl kvetkeztetve – nagyobb volt, mint ami a szupernva-robbansok sorn felszabadul.
Fnyessgbl az is kiderlt, hogy a folyamat – a csillagmag sszeroppansa – sorn radioaktv Ni kpzdtt, mgpedig kb. 0,7 naptmegnyi mennyisgben. A Ni-t a gmbszimmetrikustl eltr, aszimmetrikus robbanshullm Si hjba tkzse hozza ltre, a lkshullm erssgbl pedig egy 10-szeres naptmeg szn s oxign sszettel mag robbansa kvetkezik. A robbans sorn keletkez gamma-sugrzs 2-fle komponensbl ll ssze. Az egyik egyenletesen szrdik szt, s rtke 1000-szer kisebb, mint egy szupernva-robbans energija. A msik komponens ersen kollimlt, relativisztikus anyagnyalb, mely a szn-oxign sszettel mag krnyknek tengelye mentn – a forgsi vagy a mgneses tengely mentn – tr el kzel fnysebessggel, s ers mgneses trrel rendelkezik. Ez hordozza a robbans sorn felszabadul energia 10%-t.
A kisebb energij sszetev csak a robbans 100 milli fnyv sugar krnyezetben szlelhet, a msik – ersen kollimlt – sszetev viszont csak akkor, ha pontosan a Fld fel mutat, vagyis kb. 1000 kitrsbl egy alkalommal.
A mr emltett msik tpus, a kollapszrok esetben az energia-felszabaduls sokkal nagyobb, a robbans sorn tmenetileg kialakul neutroncsillag tmege ugyanis akkora, hogy fekete lyukk roppan ssze. A gamma-sugrzs a fekete lyukba zuhan anyag s a lyuk kztti srlds kvetkeztben alakul ki. Ha az tmenetileg kialakul neutroncsillag tmegt nveljk, a neutroncsillag – llapotban tlttt id lecskken, a folyamat energija pedig n. Egy bizonyos tmeghatr felett a neutroncsillag ki sem alakul. Az optikai tartomnyban kisugrzott energia, vagyis a fnyessg a tmeg nvelsvel – ami a hmrsklet nvekedst is jelenti - kezdetben n, majd egy bizonyos tmeget elrve cskken.
Egyik – az elbbiekben bemutatott – modell sem teljes. Kidolgozsuk s pontostsuk mg folyamatban van, m ehhez mg tovbbi szlelsek s szuper-szmtgpes szimulcik szksgesek.
Rejtly vagy katasztrfalehetsg?
A csillagszok tbb genercijt foglalkoztat problma sokak szemben azonban egy jabb csoportjt jelenti – a kisbolygk s stksk mellett – a globlis katasztrfval fenyeget objektumoknak, igaz, a npszersgket – egyelre - mg csak meg sem kzeltik… A sokak ltal „hallcsillagokknt” emlegetett kitrsek egyesek szerint kulcsfontossgak a Fermi-paradoxon megoldsban. Arrl van sz, hogy a Fld helyzete, mint mr tudjuk, egyltaln nem kitntetett: egy tlagos, G2 sznkptpus csillag krl kering, ami a fsorozat kzepn helyezkedik el, ksrje nincs, luminozitsa kb. 10 MD ven t kzel lland, a Tejtrendszer fskjnak kzelben – az Orion karban – kering Galaxisunk kzppontja, a Sagittarius A krl. (1999-es szmtsok alapjn 226 milli v a peridusa – vagyis ennyi egy galaktikus v.) Ilyen csillag teht minden galaxisban akad, soknak kzlk bizonyra bolygi is vannak, az sem kizrt, hogy a lakhat znban. Az let felttelei teht elvben adottak az Univerzumban, a fldi civilizci mellett kifejldhetett ms, kapcsolatteremtsre – esetleg csillagkzi utazsra – kpes technikai civilizci. J, de akkor hol vannak? Ezt krdezte 1950-ben Enrico Fermi olasz fizikus is, a Los Alamos-i Nemzeti Laboratriumban. Egyes – gamma-kitrsekkel foglalkoz szakemberek – azt lltjk, hogy tudjk a vlaszt. Elmletk szerint az, egy tlagos galaxisban nhny szzmilli vente bekvetkez kataklizmaszer esemnyek, a gamma-felvillansok kpesek sterilizlni kozmikus krnyezetket.
De mi is trtnik ekkor valjban? A kitrs sorn keletkez jetek irnyba es terletek 200 fnyven bell valban teljesen alkalmatlann vlnak az let szmra. A gamma-sugarak ugyanis a fldet elrve reakciba lpnnek a fldi lgkrben tallhat N-nel, s nagy mennyisgben hoznnak ltre nitrogn-oxidot. A jelensget a sugrzs hatsra relativisztikus sebessgre gyorstott rszecskk kivltotta kkes fny Cserenkov-sugrzs ksrn, amit a nappali g sttedse s az zon-rteg megsemmislse kvetne. Az gy tbb mr nem kivdhet ultraibolya sugaraknl is veszlyesebb azonban, ami ezutn kvetkezik: a rszecsknknt tbb trilli eV rtk, fleg monokbl ll rszecskesugrzs, ami kb. egy hnapon t tartana a gamma-kitrst kveten, s normlis krlmnyek kztt 10 milli v teljes kozmikus sugrzsnak felel meg.
Ez persze nem tl biztat, m egyelre nem ismernk olyan csillagot 200 fnyv sugar kozmikus krnyezetnkben, ami a kzeljvben hipernvaknt fejezn be lett… A gamma-kitrsek gy egyelre elkerlhetik a sci-fi rendezk kisbolygk s stksk ltal beragyogott kulisszit.
HELYZETJELENTS 2004-bl
A gamma-felvillansok jl ismert 2 tpusa kztti les hatr lassan leomlani ltszik, amihez tbbek kztt magyar csillagszok – Horvth Istvn, Balzs Lajos, Vavrek Roland, Bagoly Zsolt – is hozzjrultak, ugyanis egy 5 s krli idtartam csoportot mutattak ki a CGRO BATSE detektornak adatai alapjn. Azt is sikerlt kimutatniuk, hogy ez a 3., j felfedezs csoport nem kveti az egyenletes eloszlsrl fennll elkpzelseket, teht anizotrop elhelyezkedsek.
Tovbbi eredmnyek vrhatk az idkzben felltt, s sszefgg hlzatt szervezdtt mholdaktl. A GRB Coordinates Network -rl van sz, amely olyan mholdak segtsgvel hatrozza meg a kitrsek pozciit – s teszi ket elrhetv az interneten amatr s professzionlis csillagszoknak egyarnt – mint a mr emltett HETE-2, az INTEGRAL (International Gamma-ray Astrophysical Laboratory), IPN (bolygkzi gamma-detektor), RXTE-PCA, RXTE-ASM, BeppoSAX, GRO-COMPTEL, ALEXIS s SWIFT. A mdszer viszonylag egyszer: a mholdak tvolsgbl add – s attl fgg – szlelsi idk klnbsgbl nhny szgperces pontossggal meghatrozhat a forrs helyzete. A szervezet eldje a BACODINE rendszer, ami a CGRO s a BATSE adatai alapjn mkdtt. Az AAVSO -val (American Association of Variable Star Observers – Amerikai Vltozcsillag szlelk Egyeslete) kzsen az amatr s professzionlis csillagszok sszefogsa a cl a gamma-kitrsek optikai tranziensnek kimutatsra.
Br az elzleg kzlt fnyessgadatok nem a legbiztatbbak egy amatrcsillagsz szmra, ez a terlet sem egszen idegen az amatrktl, s ezt a 2003. jl. 25-n trtnt esemnyek is fnyesen bizonytjk. Elsknt trtnt ugyanis, hogy egy amatrcsillagsz fedezte fel egy gamma-kitrs optikai komponenseit. Az esemnyek alakulsban persze az is kzrejtszott, hogy az IAU (International Astronomical Union – Nemzetkzi Csillagszati Uni) ppen ezen a napon tartotta a kzgylst Sydney -ben, tvol tartva a csillagsz-trsadalmat a vilg tvcsveitl… Ez azonban egy kicsit sem von le Berto Monard rdembl, aki pretoriai (Dl-Afrika) magnobszervatriumbl, 7 rval a HETE-2 felfedezse utn szlelte a GRB 030725 optikai komponenseit egy 30 cm-es Schmidt-Cassegrain tvcsvel. Az AAVSO adatai egy 30 vperces (telihold-mret) terletet jelltek ki. Monard szlelseit jl. 29-n a chilei La Silla-i Obszervatrium 1,5 m-es tvcsvvel is megerstettk, az objektum akkor mr mindssze 20 magnitds volt. Fontos esemny ez az amatrk szmra, hiszen olyan falakat rombolt le Monard ezzel, amik vtizedeken keresztl hzdtak kztk s a professzionlis csillagszok kztt a gamma-felvillansok kutatsban.
A kvetkez nagy lps elrelthatan a GLAST (Gamma-ray Large Area Telescope) 2006-os zembe helyezse lesz.
Hogy mirt rdemes gamma-kitrsekkel foglalkozni? Azt hiszem, akit ebben az rsomban nem sikerlt meggyznm ennek a terletnek a szpsgrl, azt hiba prblnm befolysolni. Mindenesetre, akik egy letre elktelezik magukat a GRB- jelensg kutatsa mellett, olyan utat vlasztanak, amit a titokzatossg s rejtlyek sokasga vez.
Sosem szabad azonban szem ell tvesztennk, hogy ez a terlet is csak egy kis rszlete a modern asztrofizika szmos problmi egyiknek, s jelmondatnak gy Stephen Hawking szavait idznm:
„A clom egyszer: az Univerzum teljes megrtse.” |