Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Naprendszernk

 

 

Naprendszernk

A naprendszer keletkezse 1 verzi:

A termszettudomnyok rvezettek arra a meggyzdsre, hogy a termszetben minden vltozik, minden l, mindennek van keletkezse s elmulsa. A naprendszer sem lehet kivtel, bizonyos, hogy a naprendszer is fejldtt, hogy a naprendszer is keletkezett valamikor. A keletkezs problmja azonban majdnem megoldhatatlan, azaz bizonyosat nem tudhatunk meg rla; a mit elkpzelnk, azt nem tudjuk bebizonyitani, mert hiszen a keletkezs olyan rgen trtnt, - szzmilli vekkel ezeltt – hogy ilyen messzi idkre visszapillantva, igazn csak tapogatzhatunk a lehetsges vltozatok kztt.

Egy, majdnem vgtelenl hosszu idvel ezeltt trtnt esemnyt kellene ugyszlvn kitallunk s ebben nincsen ms segit trsunk, mint a tapasztalat, a mely azt mondja meg, hogy milyenek a termszeti trvnyek. Egy kezdeti helyzetet kell elkpzelnnk s aztn megvizsglni azt, hogy ebbl a helyzetbl kiindulva ltrejhetett-e a naprendszer ugy, a milyennek mostan ismerjk. Szval, a felvett elmleteket igazolnunk kell ugy, hogy lehetsgket bebizonyitjuk.

Sokfle elmlet van, a melyik mind klnbzkpen akarja megmagyarzni a naprendszer keletkezst s ezek kztt a legrgibb a Kant-Laplace-fle, mit az iskolkban is tanitanak. Ez az elmlet azonban – ppen azrt, mert nagyon rgi s azta minden irnyban sokat haladtak a tudomnyok – ma mr kezdi elvesziteni a talajt a lbai all s helyet ad ms, modernebb s jobb elmletnek.

Egyik ilyen ujabb elmlet szerint a kvetkezkpen kpzelhetjk el a naprendszer keletkezst.

Valamikor a Nap egyedl lebegett a vilgrben izz llapotban, forogva tengelye krl, de krltte mg nem voltak bolygk. Egyszer azonban a tvol vgtelenbl egy msik hatalmas gitest kzeledett felje nagy sebessggel s elhaladt a kzelben, a nlkl azonban, hogy sszetkztt volna vele. A kzelsgben azonban az idegen nagy gitest ers vonzst gyakorolt a Nap folys anyagra s ezltal daglyt hozott ltre rajta, a mint a Hold vonzsa is dagly azonban nagyon nagy volt.

Hatalmas daglyhullm dudorodik ki a Napnak az idegen gitest fel nz oldaln, mintegy kipuposodott a Nap s ez a pup az gitest kzeledtvel mind jobban s jobban kinyult, addig, mig vgre nem tudott mr ellentlni a nagy vonzsnak, leszakadt a Nap testrl s az idegen gi test fel igyekezett. Azonban nem eshetett r egyrszt, mert ez a tovarohan gitest nagyon gyorsan halad, msrszt mert a Nap vonzsa is mkdtt s igyekezett visszatartani a testbl leszakadt tmeget.

A Nap s a rohan csillag marakodni kezdtek a konczon, mig vgre is a Nap maradt gyztes s megtartotta magnak ezt a darab anyagot. A marakodst azonban alaposan megsinylette ez a leszakadt rsz, szjjelszakadt darabokra, az egyes darabok messzebbre kvettk az gitestet, de vgre is mindinkbb gyztt a Nap s ittmarasztalta ket klnbz tvolsgban. Ksbb, mikor az idegen gitest vgleg eltvozott, ezek a sztszakadt darabok keringeni kezdettek szablyos plyban az anya-gitest, a Nap krl, kiformldtak gmbalakuakk, bolygk lettek bellk.

Ez az elmlet nagyon rdekes s szpen megmagyarzza a naprendszer keletkezst. Azt azonban mr igazn nem llithatjuk, hogy valban igy is trtnt, meg kell elgednnk azzal a mondssal, hogy „igy is trtnhetett”.

A naprendszer keletkezsrl biztosat nem szabad llitanunk sohasem. Nem tudhatjuk meg, valban ugy trtnt-e, a hogyan mi azt elkpzelhettk, tanuink nincsenek s nem is lehetnek. Ki tudja, nem volt-e sokkal bonyolultabb a keletkezs, nem mkdtek-e kzre olyan erk is, a mikrl mg nincsen sejtelmnk sem, vagy a mik taln ma mr nem is mkdnek.

 

 

A naprendszer keletkezse 2 verzi:

A Naprendszer kialakulsa, bolygkeletkezs ms csillagok krl.

A Naprendszer 4,6 millird vvel ezeltt egy csillagkzi gz- s porfelhbl alakult ki. A felh srsdsnek indult, egyre tbb anyag gylt ssze a kzppontjban, amely egyre forrbb lett, majd kialakult az si Nap. Ekkor a felh forgsa miatt a megmaradt anyag egy korong alak felhbe csoportosult, amely meghatrozta a Naprendszer fskjt. Az anyagbl nhny 1000 km tmrj bolygcsrk keletkeztek, amelyek tkzsvel ltrejttek a bolygk s azok holdjai. A megmaradt bolygcsrkat ma kisbolygk s stksk formjban lthatjuk.

A Naprendszer keletkezse
A Naprendszer kialakulsnak fzisai

A Naprendszer keletkezse
Fantziarajz a Naprendszer skorbl, amikor mg csak formldtak a bolygk

A Naprendszer keletkezse nem egyedi jelensg. A csillagszok megfigyelsei szerint szmos olyan csillag ltezik, amely krl porkorong tallhat. Nmelyik ilyen porkorongban bolygk nyomai is lthatk. Emellett szmos csillag krl talltak mr bolygkat is. Nhny ven bell kpesek lesznk ms csillagok krl kering fld tpus bolygk lgkrnek sszettelt is meghatrozni.

03 - A Naprendszer keletkezse
A Bta Pictoris nev csillag krl lthat porkorong (infravrs felvtel)

03 - A Naprendszer keletkezse
Porkorongok ms csillagok krl

 Brmely trtnetett is fogadjuk el a vgerdmny nem fog vltozni legalbb is egy darabig:

A Nap Birodalma:

A Fld a Naprenszer, vagyis a Nap krl keringõ bolygk, kisbolygk s stksk sszessgnek egyik giteste. A Nap, a hozznk legkzelebb levõ csillag, alig klnbzik a tbbi csillagtl, amely jjel az gbolton ragyog. ppen ezrt igen valsznûnek ltszik, hogy sok csillagot a minkhez hasonl bolygrendszer vesz krl. Emellett szlnak elmleti megfontolsok is, mert amikor egy gzfelhõ a sajt gravitcja folytn csillag hzdik ssze, a felhõ fennmarad rszeibõl a csillag krl keringõ kisebb gitestek, bolygk kpzõdhetnek. Jllehet a Nap bolygin kvl ms csillagok bolyginak a megfigyelse nagyon krlmnyes, a csillagszok most mr bizonyitkokat talltak arra, hogy ms llcsillagoknak is vannak a Naprendszer bolygihoz hasonl bolygik, vagy a minkhez hasonl bolygrendszerk.

A Bolygk Plyja:

Ktsgtelen, hogy a Nap krl keringõ kilenc bolyg a Naprendszer legfontosabb gitestjei. A bolygk ellipszis alap, vagyis tojsdad alap plyn keringenek a Nap krl. Mivel a Nap nem ll pontosan e plyk kzppontjban, a bolygk hol tvolabb, hol kzelebb vannak hozz. A Fld-Nap tvolsg pldul hat hnap folyamn 147 s 152 milli kilomter kztt ingadozik. A kilengs nem nagy, mert a bolygk plyja majdnem kr alak. A legnagyobb eltrs a Merkr s kivltkppen a Plt esetben figyelhet meg. A Plt a Naptl legtvolabb es bolyg ugyan (a Naptl val legnagyobb tvolsga 7375 milli kilomter), de olykor mgis a Neptunusznl kzelebb kerl a Naphoz, hiszen a legkisebb tvolsga 4425 milli kilomter.
A kilenc bolyg kzl ht megkzelten azonos sk plyn kering a Nap krl. ppen ezrt mindig a csillagkpek egy szk svjn az llatvn bell ltszanak mozogni, amely a mi gboltunkon knnyen felismerhet. Ez all megint csak a Merkr s a Plt kivtel. A Merkr plyja 7-os szget zr be a Fld plyaskjval, a Plt mr 17-osat. Egy bolyg teljes keringsi ideje annl hosszabb, minl tvolabb van a Naptl.

A Bolygk Lthatsga:

A Naptl eltren az gbolton egyetlen bolygnak sincs nll fnye. A bolygkat a csillagokhoz hasonl fnyes pontoknak ltjuk, mert visszaverik a Nap fnyt. A Vnusz bolyg tnik a legfnyesebnek, mert viszonylag kzel van a Fldhz, s a sr lgkre jl vissza veri a fnyt. A Merkr, a Mars, a Jupiter s a Szaturnusz szabad szemmel is lthat, de a Merkr nehezen szlelhet, mivel mindig a Nap kzelben van, ezrt kzvetlenl napfelkelte eltt, vagy nyomban napnyugta utn figyelhet meg. Az Urnusz elmletileg ugyan a szabad szemmel lthatsg hatrn van, de 1781-ig elkerlte a figyelmet. A Neptunusz s a Plt olyan gyenge fny, hogy megfelel eszkz nlkl nem lthat.

A Bolygk Fajti:

A Bolygkat anyagi sszettelk szerint lehet osztlyozni:

1. A ngy legbelsõ Bolygk -Merkr, Vnusz , Fld, Mars - az n. Fld tpus Bolygk. Õk kzs sajtossgokkal rendelkeznek, mind a ngy kis mretû, de arnylag nagy sûrûsgû, kõzetek s fmek alkotjk, a felsznûk szilrd, a forgsuk lass, nincsenek gyûrûik, s kevs holdjuk van. Valamenyinek van lgkre, kivve a Merkrnak, mert a gravitcja nem elgsges ahhoz, hogy ezt megtartsa.

2. A msik csoport az n. Jupiter tpus Bolygk - Jupiter, Szaturnusz, Urnusz, Neptunusz ( risbolygk )- a ngy gzbolyg. Leginkbb a Jupiterhez hasonltanak. A Fld tpus bolygknl sokkal kisebb sûrûsgûek, fõknt hidrogn s hlium alkotja õket. A forgsuk gyors, vastag az atmoszfrjuk; gyûrûik s holdjaik szma igen sok.

3. Vgl a Plt marad utljra, ami kicsiny termete miatt sehova se sorolhat. tmrje alig 2320 kilmter, teht jval kisebb a Merkrnl, de kisebb a Holdnl is, tmege pedig alig egytde a Holdnak. Valsznleg ms eredet mint a tbbi bolyg. A tudsok mr elkezdtek azon gondolkodni, hogy a Plt mrete miatt nem is lehet bolyg, hanem inkbb egy aszteroida ami a Naprendszernkhz csatlakozhatott. Persze, ezek mg csak tallgatsok.

A Bolygk Felfedezse:

A Naprendszer kilenc bolygja kzl az korban mg csak hatot ismertnk. A Fldrõl lthat bolygkat a csillagok egyenletes haladstl eltrõ szokatlan mozgsuk alapjn lehetett flismerni. A bolygk megnevezsre hasznlt grg planta ( vndor ) sz is erre utal. Az korban ezt a megjellst alkalmaztk a Napra s a Holdra is. A tbbi bolygt - az Urnuszt ( 1781 ), a Neptunuszt ( 1846 ) s a Pltt ( 1930 )- csak tvcsõ feltallsa utn fedeztk fel.

A Nap s a Bolygk nagysga egymshoz viszonytva ( kb. )

 A Napra s a Bolygkra kattintva bvebb informcihz juthatsz az egyes gitestekrõl ! 

               
Plt
Plt
 
             
Neptunusz
   
     
   
Urnusz
 
 
         
Szaturnusz
       
       
Jupiter
     
   
   
   
Aszteroidk,Kisbolygk

Aszteroidk

     
Mars
Mars
   
   
Fld
Fld
 
         
 
Vnusz
Vnusz
               
Merkr
Merkr
                 

 

A Bolygk tengelyforgsai ( Merkrtl Pltig )

A Bolygk tvolsga a naptl milli km-ben

Merkr
57,9
Mars
227,9
Urnusz
2869,6
Vnusz
108,2
Jupiter
778,3
Neptunusz
4496,6
Fld
149,6
Szaturnusz
1427
Plt
5900

 

A Bolygk keringsi ideje a nap krl napokban kifejezve

Merkr
87,969
Mars
686,980
Urnusz
30685,4
Vnusz
224,701
Jupiter
4332,58
Neptunusz
60189
Fld
365,256
Szaturnusz
10759,2
Plt
90465

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal