Vnusz

 |
A Vnusz a Mariner-10 rszonda ltal ksztett kpen.
|
A Vnusz a Naptl szmtva a Naprendszer msodik bolygja. A bolygk kzl a Vnusz plyjnak alakja kzelti meg legjobban a krt. A plya lapultsgt jellemz excentricits rtke 0,01-nl kisebb.
A Vnusz legfontosabb adatai:
- Fl-nagytengelye: 108.200.000 km (0.72 CsE)
- tmrje: 12.103,6 km
- Tmege: 4,869·1024 kg
Vnusz (grg megfelje Afrodit) a rmai mitolgiban a szerelem s a szpsg istennje. A Vnusz a legfnyesebb bolyg, valsznleg innen ered elnevezse is. A Vnuszt magyarul Esthajnalcsillagnak is nevezik, mert a Naphoz val viszonylagos kzelsge miatt vagy koraeste, vagy hajnalban figyelhet meg. Hasonlan a Merkrhoz (s a Holdhoz), a Vnusz is mutat fzisokat. A Vnusz fzisait tvcsvel elszr Galilei figyelte meg; ez a megfigyels fontos rvknt szolglt a heliocentrikus vilgkp elfogadshoz.
A Vnuszt 1962-ben felkereste a Mariner-2 rszonda. Ezt kveten a Vnuszt tbb mint hsz alkalommal, klnbz rszondk ltogattk meg: pl. a Pioneer-Venus s a Venyera-7, amely elsknt landolt a bolyg felsznn. A Venyera-9 kldte az els fnykpeket a bolyg felsznrl. A kzelmltban a Magelln rszonda radar mrsek segtsgvel trkpezte fel a bolyg felsznt.
A Vnusz tengelykrli forgsa merben szokatlan: egyrszt igen lass, 243 fldi nap alatt tesz meg egy fordulatot a tengelye krl, msrszt a bolyg forgsa retrogrd irny. Tovbbi rdekessg, hogy a Flddel val kzelsgek esetn mindig ugyanazt az oldalt mutatja felnk. Egyelre mg nem sikerlt tisztzni, hogy ez csupn vletlen egybeessnek ksznhet, vagy egy rezonancia kvetkezmnye.
A Vnusz bizonyos szempontbl a Fld testvr-bolygjnak is tekinthet. A Vnusz mretei alig kisebbek a Fld mreteinl: a Vnusz tmrje a Fld tmrjnek 95 %-a, tmege a Fld tmegnek 80 %-a. Mindkt bolygn kevs (tkzsi) krter tallhat, ami azt mutatja, hogy a felszn mindkt esetben fiatal. Srsgk s kmiai sszettelk is hasonl.
A hasonlsgok a Vnusz s a Fld kztt ezzel azonban ki is merltek. A Vnusz felsznn a nyoms a fldi lgkri nyomsnak 90-szerese. A tbb rtegbl ll lgkr - az rszondk vizsglatai szerint - nagyrszt szndioxidbl ll. A felszntl szmtott 48 s 70 km magassgban knsavbl ll vastag felhk sznak. Ezek a felhk teljesen tltszatlann teszik a lgkrt, gy a bolyg felszne optikai ton nem is tanulmnyozhat. Az igen sr lgkr egy megszaladt veghzhatst eredmnyez: a hmrsklet elri a 470 C fokot. A Vnusz lgkrnek fels rszben heves, 350 km/h nagysg szl tombol, ez a felszn kzelben nhny km/h-ra csitul.
 |
 |
Az Ishtar Terra-n lv Lakshmi Planum 3 dimenzis radarkpe.
|
A Sif Mons pajzsvulkn a Magellan rszonda radarkpn. A kpen a jelenlegi vulkni tevkenysgre utal lvafolysok is lthatk.
|
A Vnusz a mltban jelents vzkszlettel rendelkezett, ez azonban mr elprolgott, gy a bolyg jelenleg vzben szegny. Ha a Fld a Naphoz kzelebb lenne, akkor valsznleg ugyanez a sors vrt volna r.
A Vnusz felsznn nagy sksgok vannak. Tbb szles mlyeds is tallhat: pl. Atalanta Planitia, Guinevere Planitia, Lavinia Planitia. A bolygn kt nagy felfldi terlet van: az szaki fltekn a kzel Ausztrlia nagysg Ishtar Terra, az egyenlt mentn pedig a Dl-Amerika kiterjeds Aphrodite Terra. Az Ishtar Terra bels rsze jobbra a Lakshmi Planum magas fennskbl ll, melyet a Vnusz legmagasabb hegyei, kztk a Maxwell Montes vesznek krl.
 |
"Palacsinta"-vulknok a Magellan rszonda felvtelein.
|
A Magellan rszonda radar-kpei szerint a Vnusz felszne lva-folysokkal bortott. Hatalmas - a Hawaii vagy a marsi Olympos Mons-hoz hasonl - pajzsvulknok is tallhatk (ilyen pldul a Sif Mons). A Vnusz jelenleg is aktv vulkni tevkenysget mutat, br megjegyzend, hogy az igen kevs aktv vulkn az elmlt nhny szz milli vben cskkent geolgiai aktivitst mutat.
A Vnusz felsznn nincsenek kis krterek. A Vnusz lgkrbe rkez meteoroidok elgnek, mieltt elrik a bolyg felsznt. Az tkzsi krterek ktegekben helyezkednek el, ami azt azt mutatja, hogy a felsznt elr nagy meteroidok a lgkrben tbb darabra esnek szt.
A Vnusz legidsebb terletei 800 milli vesek. Az ennl idsebb terleteket az akkor igen aktv vulkanizmus eltntette.
A Magellan rszonda kpei egyedi felszni struktrkat is mutatnak: pldul az gynevezett ,,palacsinta''-vulknokat, melyek az igen sr lva kitrseinek tnnek, valamint az gynevezett koronk, azaz a beszakadt magma-kamrkat.
A Vnusz bels felptse - a felttelezsek szerint - igen hasonl a Fld belsejhez: a bolyg kzponti rszben egy kb. 3000 km sugar vasmag van, melyet egy olvadt, szikls kpeny lel krl. A Magellan szonda gravimetriai mrsei szerint a Vnusz krge ersebb s vastagabb az elzetes felttelezseknl. A Fldhz hasonlan a kpenyben lv konvekci a felsznen feszltsget kelt. Ez azonban - a Flddel ellenttben - nem a tektonikus lemezhatroknl, hanem sok kis tartomnyban oszlik szt.
A Vnusznak - valsznleg a lass tengelykrli forgs kvetkeztben - nem rendelkezik mgneses trrel.
A Vnusznak nincsenek holdjai.
 |