Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Tmegmozgsok-Jg

 

 

Gleccserek

A szrazfldi jgtakar a Fld legfontosabb desvz tartalkait jelenti, egyik fontos klima szablyoz tnyezõjt alkotja. A klnbzõ becslsek szerint a mai jgtakark 2-25 milli km3 desvizet trolnak. Ha a jg teljesen elolvadna, a jelenlegi vzszint 20-60 m-rel emelkedne. Keletkezse, mozgsformi fontosak a fldtani ismeretek kztt. Br Magyarorszgon ma nem kpzõdik jgtakar, a negyedkori pleisztocnben fldtani felptsnket jelentõs mrtkben befolysolta a kzeli kontinentlis jgtakar, s az itt kialakult geomorfolgiai formk jelentik mai felsznnk tagoltsgt is.

A h, amely napjainkban hullik, igen nagy porozits, kis sûrûsgû anyag, 0,2 g cm-3 rtkkel. A sarkkri terleteken, illetve magashegysgekben (azaz az lland hhatron tli terleteken) lehull h tllheti az vszakos vltozsi ciklust, s felhalmozdhat, nagyobb sûrûsgûv vlva. lland jrakristlyosods, tmrds sorn vlik firn-jgg, melynek sûrûsge 0,5-0,6 g cm-3. 30-100 mter vastag jg felhalmozdsval a jg sûrûsge elri a 0,8-0,9 g cm-3 rtket. Ekkor, a nagy terhels hatsra kerl a plasztikus folys llapotba. Nhny br irnytott tlnyoms hatsra a jg oldalirnyban folyssal tr ki, s sebessgt a jgtakar sajt slybl fakad terhels adja. Az ilyen termszetes folys llapotban lvõ jg a gleccser. A firn hatr az a hatr, ahol a felhalmozd jg s az elolvad jg (ablci) mennyisge egyenslyban van.

Gleccserek a jgtakar azon rsze, amely mozog. A nem mozg jg nem gleccser. Nagy rszk vlgyi gleccser, fjord gleccser. Ez a gleccser a firnteknõbõl, gleccser-cirkuszbl kiindulva folyik le a vlgyben. A gleccser als vge a gleccser nyelv. Br a gleccser llandan mozog, a gleccser nyelv egyhelyben marad, ha helye megegyezik a firn hatrral. Tbb gleccser sszefolysbl keletkeznek a fjord-gleccserek - a gleccserek "als szakasza" a tbb gleccser sszefolysbl tpllkoz hegylbi gleccserek.

Kontinentlis gleccserek - szrazulati jgtakark - arktikus s antarktikus  terletek - Antarktisz, Grnland, Izland, Spitzbergk, Alaszka, Kanada NY-i rsze -  alakultak ki.  Az Antarktisz szrazfldi jgtakarja 14 milli km2 terletû, felhalmozdsa mintegy 10 milli ve kezdõdtt, s helyenknt 4000 m vastagsg, korbban valszinûleg vastagabb volt.A jgtakar slybl fakad terhels hatsra a fldkreg az Antarktiszon mintegy 1 km mlyebb, lenyomott helyzetben van. A grnlandi jgtakar 2 milli km2 felsznû. A kontinentlis jgnl a nagy terhels hatsra a jgtakar az lland folys - sztterjeds llapotban van, a torta tetejn sztterlõ viszkzus csokold mzhoz hasonlan. A jgtakar centruma mindig magasabban van, mint szlei.


Kõolajkutats kontinentlis jgtakarn NY Kanadban

A gleccserek mozgsa

A gleccserek, br vltozatlannak ltszanak, lland mozgsban vannak, az olvads s jg felhalmozds egyenslyra trekedve. Br a mozgs ltszlag egyszerû elvet kvet, szmos befolysol tnyezõ miatt a gleccserek mozgsnak pontos megrtse mg vrat magra. A mozgsra, illetve a kivlt feszltsgekre a gleccser szerkezete enged kvetkeztetni.

A gleccserek mozgsi sebessge ltalban 1-2 m/nap, de nha ugrsszerûen ideiglenesen megnõ, havi tbbszz, ezer mter megttelvel. A rendszeresen megjelenõ gleccserhasadkok a jg kis terhels (kb 1 bar) hatsra bekvetkezõ trst jelentik. A gleccsereken bell jl kvethetõ  rtegzettsg (az egymst kvetõ hessek kztti hmentes idõket jelzõ porsvok, olvadsos felsznek formjban) sokszor mutat gyûrõdst. Jelentõs lehet a pals szerkezet kialakulsa (ezt a levegõzrvnyok jl jelzik). A folys az olvadsponthoz kzeli llapotban trtnik, lland jrakristlyosods mellett. A folys kialakulsrt legalbb rszben a jgkristlyok 0001 bzislap szerinti knnyû siklatsa lehet a felelõs.

A gleccserek okozta erzi

A Fldn ismert legagresszvebb, felszni erzit okoz hats a jg munkja. A jg munkja tbb nagysgrenddel gyorsabb erzit fejt ki, mint azonos tmegû szl vagy vz munkja. Az erzit rszben olvads - jrafagys, rszben felsznkoptats rvn fejti ki. Az erzi kvetkeztben rszben nagy blokkok szakadnak le az aljzatrl s szlltdnak, rszben igen finom kõzetliszt keletkezik a csiszol hats eredmnyeknt. A gleccserek gy jellegzetes formkat hoznak ltre: a gleccser kezdõpontjt jelentõ gleccser-cirkuszt, s az U-alak vlgyeket (fjordokat). A gleccserekbõl kiemelkedõ maradvnyhegyek a levsett, les felsznû hornok (pl a Matterhon a Zermatt Alpokban).   A gleccserek mozgsnak nyomt a mederfalakon rovtkols jelzi.

A jg erzija sorn keletkezõ ledkek

Till a gleccserbõl kzvetlenl kilepedõ, osztlyozatlan, de, agyagtl grgeteg-blokkokig terjedõ szemnagysg ledk. A legtbb ledket a gleccser talpon foly gleccserpatakok, illetve ebbõl kilpõ forrsok rakjk le.

Mornk a tillbõl felhalmozds tjn ltrejtt felszni formk. Fajtik: fenkmorna, vgmorna, szeglymorna. A visszahzd jgfront elõtti terletet ltalban  a fluvio-glacilis ledkek felhalmozdsbl ltrejtt, illetve a jg elolvadsa utn helybenmaradt mornaanyag alkotta kimossi-sksgok alkotjk. Eskerek - vasti tlts szerû vonalas osztlyozatlan terraszkpzõdmnyek  - jnnek ltre az olvadsbl szrmaz vzzel tpllt gleccserpatakok ledkeibõl.

Pleisztocn jgkorszak

A Pleisztocn idõszak sorn - az elmlt 3 milli vben a kontinentlis jgtakar a jelenleginl hromszor nagyobb terletet fedett. Eurpban a kontinentlis jgtakar kzppontja Skandinvia lehetett, s kiterjedt Skciig, Nmetorszg szaki rszeiig, Hollandiig, Lengyelorszgig, Oroszorszg szaki rszeiig. Az amerikai  jgtakar fedte Kanada egszt, s az USA szakkeleti llamainak terlett.

Az emberisg fejlõdsnek trtnete egyttal a jgtakar visszahzdsnak trtnete is. A pleisztocn megrtse az emberi evolci megrtshez nlklzhetetlen.

Az eljegeseds idõszakt hideg glacilis s melegebb interglacilis idõszakok vltakozsa pti fel. A glacilis idõszakokat till ledkek, az interglacilis idõszakokat meleg-mrskelt klimt jelzõ mocsri ledkek, fauna-flra vltakozsa jelzi. Az eurpai alpi rgiban 5, az Egyeslt llamok-Kanada terletn 4 glacilis/interglacilis idõszakbl felplõ vltakozst ismertek fel. Az eurpai eljegesedsi idõszakokat alpesi vlgyekrõl, az amerikaiakat az rintett  llamokrl neveztk fel legfiatalabb                                                             

Wrm                 Wisconsin                                                                                                                                                                                                                                                                   Riss                    Illinoian
Mindel                 Kansan
Gnz                    Nebraskan
Donau

A skandinv s nmet terleteken vszakos vltakozs miatt ritmikusan vltakoz szemcsemretû tavi agyagok keletkeztek a visszahzd jgtakar vgmorni elõtt kialakult tavakban Az un. szalagos agyag ledkek (varv) a fk vgyûrûihez hasonl idõ korrelci ltrehozst tettk lehetõv, amelyet azta a sznizotp korokkal igazoltak. Eszerint a jg visszahzdsa Skandinviban 13,000 vvel ezelõtt kezdõdtt, s vi 120-400 m mrtkû volt, 9,000-10,000 vig tart folyamatknt.

Eljegesedsek radiometrikus kora

C14 kor alapjn jl megvonhat a Wrm idõszak kezdete (40,000 ve), de korbbi korok esetben a mdszer hibahatra mr tl nagy. K-Ar kort hatroztak meg morna ledkek alatt illetve kztt teleplõ lva s tufa kõzetekbõl. A klnfle terleteken kapott koradatok 4 M v s 10,000 v kztt vltoz kort adtak. Paleomgneses kor alapjn tovbbi finomtst lehetett elrni.

Sztratigrfiai s kronolgiai adatok szerint:
1. A pleisztocn 2,5-3 M ve kezdõdtt, s hidegvzi fauna megjelense jelzi.
2. Mgneses plusforduls van 2,5 M vnl - a glacilis ledkek megjelense ekkor kezdõdik.
3. A Homo sapiens legkorbbi megjelense Afrikban 2 M ve trtnt.
4. Nmet radiometrikus koradatok szerint a Rajna folyterraszaiban:

  - pre Gnz vge         570,000
  - Gnz vge               420,000
  - Nagy interglacilis   140,000
  ez azt igazolja, hogy a Pleisztocn kor messze tlnylik a korbbi legidõsebbnek tartott Gnz eljegesedsen.

 A klnfle kormeghatrozsok alapjn az utols Wrm/Wisconsin glacilis trtnete:
1. A magas tengervzszintet ad utols interglacilis idõszak vge 70,000 vvel ezelõtt volt.
2. Az utols glacilis idõszak 70,000 s 40,000 v kztti idõtartamhoz kapcsoldott.
3. Az szak-Amerikai s szak-eurpai jgtakar visszahzdsa 30,000-40,000 vvel ezelõtt kezdõdtt.
4. Msodik glacilis (A Wrm maximuma) 30,000-10,000 v kz esik.

A pleisztocn klmavltozsok
Az albbi pontokban egyezõek a klnfle kutati vlemnyek:
1. A harmadkor vgn a nagy lehûls 3 M ve kezdõdtt. Az ezt kvetõ idõszak interglacilis idõszakaiban a  hõmrsklet a mainl melegebb volt. Csak a legutols eljegesedst (elmlt 80,000 v) ismerjk rszletesen. Ebben az idõszakban a klimavltozsok az szaki flgmbn egysges kpet mutatnak.
2. A glacilis idõszakokban a jggel nem bortott  (periglacilis) terleteket tundra fedte, amely alatt permafrost ltezett, s amely klma ma az szaki flgmb sarkkri terleteire jellemzõ. Ilyen talajszelvnyek jelentkeznek Dl-Nmetorszgban, j Zlandban.
3. A jelenlegi meleg-mrskelt klmj terleteken a felsznen folyvzi ramlst alkot csapadk a mainl jelentõsebb volt - a Nagy Tavak ltrejtte ehhez kapcsolhat.
4. A kontinentlis jgtakar kialakulshoz az cenbl jelentõs mennyisgû vizet kell kivonni. A glacilis idõszakok cscsn a tengerszint a jelenleginl 120-145 m-rel volt alacsonyabb. A legtbb tlcsrtorkolat kiktõ az ebben az idõszakban kpzõdtt folyvlgyek elfulladt utda. A jelenlegi partvonal feletti partvonalat jelzõ terraszok a jelenleginl melegebb interglacilis idõszakokat jeleznek.

Eljegesedsek a fldtrtneti idõkben
Hrom jelentõs eljegesedsi idõszakot ismernk a fldtrtnetben:
        Negyedkor            Northern Europe - Northern America
        Ksõ Paleozoikum South America - Africa - India - Australia - Antartica
        Ksõ Prekambrium
A fenti hrom idõszak egy kb 3 x 108 ves periodicitst jelent.
A negyedkor 3 M ves idõtartamn  bell tbb oszcillci - glacilis/interglacilis - is ismert 105 v oszcilllssal..

Az eljegesedsek oka

1. Besugrzs mennyisge
Az O izotpok szerint a klma a Jura idõszak vgtõl (140 m v) fokozatos lehûlst mutat. gy taln a nap tevkenysghez is kapcsolhat.

Az elmlt 750,000 vre vonatkozan a grnlandi jgtakar tfrsval kaptak rszletes eredmnyeket a klmavltozsra. A jgbe zrt adatokat az albbi diagram mutatja: A vastag folyamatos vonal a besugrzs mennyisgnek vltozst, a tagoltabb, oszcilllt grbe az O izotpokbl becslt hõmrsklet vltozsokat mutatja be. A grbn az lthat, hogy  a fenti idõszakban tbb nagy besugrzsi ciklus mellett sokkal rvidebb peridus idejû hõmrsklet vltozsok jelentkeznek.

2. A Fld orbitlis mozgsnak vltozsa

 

A Fld plyaelemeinek fenti hrom elembõl sszetevõdõ vltozsa:
- A Fldtengely dõlsnek vltozsa                41,000 v
- A Fldtengely bugcsiga szerû imbolygsa    23,000 v
- A Fldplya ellipticits vltozsa                 100,000 v

A fenti hrom elembõl sszeadd egybeessi peridusok (Milankovich ciklusok) a pleisztocn utols idõszakra vonatkozan megegyeznek a Gnz-Mindel-Riss-Wrm peridusokkal.

3. A plusok kontinentlis helyzete
Egyes vlemnyek szerint az eljegesedsek szmra akkor kedvezõ a helyzet, ha a plusok kontinentlis terletre esnek, ahol a hõmrskleti kiegyenlitõds szerepe kisebb, mint az cenokban. (Az szaki plus krlzrtsga miatt kontinentlisnak tekinthetõ). Ennek ellentmond az az szlels, hogy a plusok helyzete az utols 20 M vben csak nhny fokot vltozott.

4. Szrazulatok kiemelkedse
Orogn eredetû kiemelkeds magyarzatot adhat eljegeseds bekvetkezsre, de nem ad magyarzatot glacilis/interglacilis vlatkozsokra.

5. ceni ramlsi folyamatok
Lehls sorn jelentkezõ jgkpzõds vizet von el az cenokbl, s a keletkezõ gtak megvltoztatjk az ramlsokat. Ez trtnhetett a Sarki cen esetben. Nvekvõ vzszinteknl visszallnak korbbi ramlsok. Ennek az elmletnek ellentmond, hogy az eljegesedsek nem a sarki tenger fel esõ oldalon a legerõsebbek, s az eljegesedsek kezdete nem esik egybe jgmentes Sarki cen keletkezsvel.

6. Atmoszfra vltozs
Eljegeseds sorn a jg mennyisge nõ, a jgg fagy vzbõl CO2 szabadul fel, ez felszaporodik az atmoszfrban, veghz hatst hoz ltre, amely vgl a jg elolvadshoz vezet. Ennek ellentmond, hogy az cenok karbont tartalmnak puffer hatsa miatt ez a varici nem lehet jelentõs. Bizonyos mrtkig a vulkni mûkds is hozzjrulhat H2O s CO2 mennyisgnek nvekedshez a lgkrben.

Glacilis idõszakok kpzõdmnyei Magyarorszgon  

A Pleisztocn idõszakban a Krpt-medence terlete a glacilis terlettel szomszdos periglacilis vbe tartozott. A szraz hideg klimn az õs folyvlgyekben kiterjedt kavics-homok terraszok, az egyb terleteken jelentõs erzi s talajkpzõds, az alfldi terletek jelentõs rszn szllel szlltott kõzetliszt szemcsenagysg ledk, lsz keletkezett, rakdott le.

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal