2010.09.29. 19:15, Univerzum-Galaxy
Br a 2007 augusztusban a Mars fel indult, s a vrs bolygra 2008 mjusban leszllt Phoenix Lander mr nem aktv (a bolyg krl kering egysgek felvtelei alapjn valsznleg srlsek is rtk), az ltala kldtt adatok feldolgozsa folyamatosan zajlik. A mrsek alapjn a Marson mind a tvoli, mind a kzelebbi mltban kellett folykony llapot vznek lteznie, s a vulkni aktivits jelei is fellelhetk.
A kutatk a leszllegysg TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyser) nev, az arizonai egyetemen kifejlesztett mszervel a stabil szn- s oxignizotpok arnyt mrtk a Mars lgkrnek 95 szzalkt kitev szn-dioxidban. Az izotpokkal kapcsolatos vizsglatokban - nyilvn az azta bekvetkezett tudomnyos-mszaki haladsnak ksznheten - a TEGA sokkal jobb mrsi pontossgot tesz lehetv, mint a hetvenes vekben a bolygra leszllt Viking egysgek mszerei. Az eredmnyek azt mutatjk, hogy a folykony llapot vz a felsznen, fagyponthoz kzeli hmrskleten ltezett, kizrva ezzel brmilyen mltbeli marsi hidrotermlis - a Yellowstone gejzreihez hasonl - aktivits ltezst.

A Phoenix Lander krlbell t hnapig gyjttte az adatokat a Mars felsznn. A Mars Reconnaissance Orbiter ltal 2010 mjusban ksztett felvtelek alapjn a kralak napelemtblk kzl az egyik valsznleg komolyan megsrlt. Szintn 2010 mjusban a Mars Odyssey kering egysg mg megprblt kapcsolatot teremteni vele, de nem jrt sikerrel.
[NASA/JPL-Caltech/University of Arizona]
A Phoenix Lander ltal gyjttt mintk elemzse alapjn a marsi szn-dioxidban a szn- s oxignizotpok arnya nagyon hasonl a fldihez. Ez azrt meglep, mert a Mars kisebb gravitcija s a mgneses tr hinya miatt a knnyebb rszecskk megszknek az rbe, ezrt egy si, intakt atmoszfrnak fleg nehezebb izotpokat tartalmaz molekulkbl kell llnia. A Marson ez azt jelenten, hogy a 12-es tmegszm sznizotpot hordoz szn-dioxid molekulk nagyobb mennyisgben tvoznak a vilgrbe, mint a 13-as tmegszmt tartalmazk, ezrt a lgkrben az arny eltoldik a nehezebb izotp molekulk javra. A mrsek szerint azonban a marsi atmoszfrban nem ez a helyzet. Ez viszont azt sugallja, hogy a 12-es tmegszm szenet hordoz szn-dioxidot valamilyen mechanizmus, pldul vulkni tevkenysg ptolja, azaz a bolyg kzelmltja is geolgiailag aktv lehetett, ellenttben az eddigi felttelezsekkel.
A kutatcsoport az 16-os s 18-as oxignizotpok arnyt is vizsglta a szn-dioxidban. A TEGA-t kifejleszt csapat vezetje, William Boynton (University of Arizona) szerint a vulknok ltal a lgkrbe juttatott szn-dioxidban az oxignizotpok arnya nagyon hasonl a kzetekben tallhat szn-dioxidhoz, ellenben nagy eltrs tapasztalhat a lgkr s a vulkni kzetek nem szn-dioxidban kttt oxignizotpjainak arnyban. Ez viszont azt jelenti, hogy a kzetekben tallhat szn-dioxid korbban klcsnhatsba kerlt folykony vzzel, megnvelve gy a 18-as oxignizotp arnyt a sznvegyletekben.
A csoport a kzetek szban forg izotparnyait a marsi meteoritokbl (a bolyg felsznrl becsapdsok kvetkeztben a vilgrbe kerlt, majd ksbb a Fldre hullott anyag) hatrozta meg. Egyikben - melynek kort mintegy 170 milli vre teszik, azaz a Mars geolgiai kzelmltjbl szrmazik - ugyanolyan a karbontokban a sznizotpok koncentrcija, mint a Phoenix ltal gyjttt lgkri mintkban. Ez az eredmny altmasztja azt az elkpzelst, hogy a karbontok kialakulshoz szksges vizes krnyezet a bartsgtalan felttelek ellenre is egszen a bolyg kzelmltjig fennmaradhatott.
A kutatcsoport vezetje, Paul Niles (NASA Johnson Space Center, Houston) szerint az j eredmnyek alapjn termszetesen a folykony vz s a vulkni aktivits elfordulsnak pontos helyt s idejt nem lehet meghatrozni, de legjobban akkor magyarzhatk a mrt izotparnyok, ha idben a Mars geolgiai kzelmtjba helyezzk ket.