Bolygtrsak okozhatjk a forr jupiterek visszafel keringst2011.05.22. 09:19, Univerzum-Galaxy
Egy j numerikus modellezs alapjn a csillagukhoz kzeli plykon mozg forr jupiterek kztt igen nagy arnyban elfordul, a csillag forgsirnyhoz kpest retrogrd kerings oka bolygtrsak gravitcis perturbl hatsa lehet.
Amikor beindulnak a belsejben az energiatermel termonukleris reakcik, a sugrozni kezd csillag krl ott van a szlanyagnak fel nem hasznlt maradvnya. Mind a csillag, mind a trmelk riz valamennyit annak a kozmikus gz- s porfelhnek a perdletbl, amelybl ltrejttek, ezrt a csillag forog, a maradvny pedig kering krltte, ugyanabban az irnyban. A perdlet megmaradsa miatt a trmelkbl kondenzld bolygk is ebben az irnyban fognak mozogni. Ezrt meglep, hogy a statisztikk szerint a csillagukhoz nagyon kzeli plykon rvid peridusidvel kering n. forr jupiterek kzl minden negyedik a kzponti gitest tengelyfogsi irnyhoz kpest visszafel, retrogrd irnyban kering a csillag krl, ez pedig az elzek alapjn alapveten srti a csillagok s a krlttk lv bolygk kialakulsnak mikntjrl alkotott kpnket. Kell teht valamilyen folyamatnak lteznie, ami a mr kialakult bolygkat egyrszt nagyon kzel viszi a csillagukhoz, msrszt az impulzusnyomatkokat is gy alaktja, hogy a bolyg keringsi irnya az eredeti, "normlis" irnyhoz kpest megforduljon. A problmra a Northwestern University Smadar Naoz ltal vezetett kutatcsoportjnak numerikus szimulcikon alapul vlasza az, hogy a rendszer egy msik, a csillagtl nagyon tvol kering bolygjnak gravitcis perturbl hatsa okozhatja a jelensget, megvltoztatva a bels bolyg korbban kialakult plyjt.

Fantziarajz egy, a csillaghoz nagyon kzel, annak tengelyforgsi irnyhoz kpest retrogrd mdon kering forr jupiterrl.
[Lynette Cook]
A szimulcikat a kutatk egy olyan hipotetikus bolygrendszerben vgeztk, melyben kt, Jupiterhez hasonl bolyg kering egy Naphoz hasonl csillag krl, mgpedig a bels olyan tvolsgban, ahol az elkpzelsek szerint az risbolygk kialakulnak, a kls pedig egy ennl jval tvolabbi, szintn excentrikus plyn. A szmtsok sorn feltettk, hogy a kt planta plyaskja kezdetben viszonylag nagy szget zr be egymssal.
A futtatsok eredmnyei azt mutatjk, hogy a kt bolyg kzti, kezdetben gyenge gravitcis klcsnhats hossz id elteltvel felersdtt, az raply-erk miatt a bels bolyg plyaimpulzus-nyomatkot kezdett tadni a klsnek. Az energia- s perdletveszts miatt a bels planta kismret, elnylt plyra llt, mgpedig gy, hogy a folyamat sorn a plyask tbillense is bekvetkezhetett, azaz elllhatott a retrogrd keringsi irny. Az raply-erk a csillaghoz immr kzeli plya elnyltsgt azonban gyorsan megszntetik, a folyamat vgeredmnyeknt a bolyg kttt keringst fog vgezni, azaz tengelyforgsi s orbitlis peridusa megegyezik. Naoz szerint az tbillens a bels bolyg kaotikus plyafejldsnek egy rvid ideig tart, nagyon nagy excentricits peridusa utn kvetkezik be. Az egsz folyamat hossza a rendszer konfigurcijtl (bolygtmegek, keringsi idk) fgg, de az tbillens minden olyan rendszer esetben bekvetkezett, ahol a nagyon elnylt plya rvid idre kialakult. Ms esetekben ugyanakkor nem, gy a kutats egyik rsztvevje, Frederic Rasio szerint modelljk a direkt s a retrogrd irnyban kering forr jupiterekre is magyarzatot ad.
A szmtsok szerint teht a rendkvl kismret plyk s a csillag forgshoz kpest retrogrd kerings egy hossz dinamikai fejlds eredmnye, a bolygk kztti gravitcis klcsnhatsok hossztvon alapveten befolysolhatjk az exobolyg-rendszerek szerkezett, felptst. Rasio szerint ennek fnyben klnsen rdekes a sajt Naprendszernk (dinamikai) sttusza, melyrl azt gondoltuk, hogy tipikus, de az elzek fnyben mgis inkbb egy specilis esetnek tekinthet.
|